Sağlık

Acıbadem’den bir ilk: Her bebek dijital bir çiçektir

Sağlık alanında yeniliklerin öncüsü Acıbadem, sağlık ve dijital sanatı buluşturarak bir ilke daha imza attı. New Born adlı dijital eserde, Acıbadem’de gözünü açan her bebeğin doğduğu ay bir çiçekle simgeleniyor. Her yeni doğan yeni bir çiçek olarak yerini alacağı bu eser, bu yönüyle adeta ‘yaşar’ ve ‘çoğalır’.

Türkiye’de dijital sanatın önde gelen isimlerinden Hakan-Süleyman Yılmaz kardeşlerin hayata geçirdiği eser, İstanbul’da dünyaya gelen 145 bin 580 yeni doğan bebeğin boy, kilo ve doğum ayı bilgilerini içeren bir veri seti üzerinde çalışılarak oluşturuldu. Küme içindeki hastaneler, Acıbadem’e özel.

Adlarını doğdukları ayda açan çiçeklerden alırlar.

Acıbadem Ataşehir Hastanesi girişinde yer alan dev ekranda 7 dakika boyunca görsel şölene dönüşen eser, izleyenleri ‘doğumun mucizevi dünyasına’ çekiyor. Veri sanatı ve gerçek veri üzerine yapılan bu çalışma, teknoloji ve sanatı harmanlıyor; Acıbadem Hastaneleri’nde yeni doğan her bebek, doğduğu ayda açan bir çiçekle simgeleniyor. Örneğin; Ocak ayında doğan bir bebek, Ocak ayında çiçek açan Karanfil ile sembolize edilir. Şubat Menekşesi, Mart Nergisi, Nisan Papatyası şeklinde her aya özel çiçek ile görselleştirilmiştir. Ayrıca bebeklerin doğum ağırlığı ve boyuna göre de çiçeklerin boyutları değişmektedir.

‘Yeni Doğan’ adlı çalışmalarında yenidoğan verilerini sembolizm sanat akımıyla harmanlayarak yorumladıklarını ve bu çalışmalar sırasında ‘Veri Sembolizmi’ adını verdikleri yeni bir sanat anlayışı geliştirdiklerini belirten Yılmaz kardeşler, şunları söyledi: Türkiye’de bir ilk olan eserler, ilk kez Acıbadem Ataşehir’de vizyona girdi. Hastanede sergileniyor olmasından gurur duyduklarını belirterek, şu bilgileri verdiler: “Türkiye’de bir ilk olan bu dijital sanat eserine özel yeni bir yazılım geliştirdik. 7 dakika uzunluğunda ve 4224 x 1296 piksel çözünürlüğe sahip dört ana bölümden oluşan çalışma, Yeni Doğan “İlk Nefes” adlı bölümle başlıyor. Bu bölümde bebeklerin doğduklarında aldıkları ilk nefesle birlikte ağlamaya başladıkları andaki ses verisi, soyut dinamik heykellere dönüşüyor. “Kuluçka Makinesi” adlı ikinci bölümde ise bir araya gelen binlerce bebek, binlerce farklı çiçekle temsil ediliyor ama kalpleri birlikte atıyor. “Bebek Saçı” olarak adlandırılan üçüncü bölümde ise bebeklere dair en sempatik şeylerden biri olan bebek saçları veri sanatı ile anlam kazanıyor. “Ayılmak” adlı çalışmanın dördüncü ve son bölümünde ise bebeklerin ve çiçeklerin ortak bir özelliğini anlattık; çiçekler ve bebekler yaşlandıklarında çiçek açar.”

3 ödül kazandı

New Born, Data Symbolism yaklaşımının doğduğu ve sergilendiği ilk eser olması nedeniyle dijital sanat alanında ilham verici bir örnektir. Acıbadem’in sağlık ve dijital sanatı bir unsur yaratarak buluşturan New Born projesi, Communicator Awards ve Brandverse Awards’da binlerce proje arasından 3 ödül kazandı.

Communicator Awards ödüllerinden “Tasarım Özelliklerinde Mükemmellik-Kurumsal İletişim için Yaratıcı Veri Sunumu” ve “Tasarım Özelliklerinde Mükemmellik-Kurumsal İletişimde Stratejik Öyküleme”. Öyküleme) ödülleri. Ayrıca Brandverse Awards’da “Kurumsal İmaj ve Prestij Yönetimi” kategorisinde Gümüş ödül kazanmıştır.

Bebeğiniz hangi çiçek?

Acıbadem’de doğan her bebeği doğum ayına göre simgeleyen çiçekler

Ocak: Karanfil

Şubat: Menekşe

Mart: Nergis

Nisan: Papatya

Mayıs: Zambak

Haziran: Gül

Temmuz: Lale

Ağustos: Şakayık

Eylül: Zinya

Ekim: Orkide

Kasım: Krizantem

Aralık: Sardunya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu