Haber

BBC’nin Modi belgeseli Hindistan’da yasaklandı, öğrenciler tepki gösterdi

BBC’nin Hindistan Başbakanı Narendra Modi’nin 2002’de sona eren dini saikli isyanlardaki rolünü anlatan belgeseli, ülkenin en prestijli üniversitelerinden ikisinde gerginliğe neden oldu.

Ülkeden gelen haberlere göre polis, belgeseli Jamia Millia İslam Üniversitesi’nde göstermek isteyen öğrencileri gözaltına aldı.

Salı günü Delhi’deki başka bir üniversitede, belgeselin galasından hemen önce elektrik ve internet bağlantısı kesildi.

Hindistan hükümeti, belgeselin “nesnel olmadığını ve propaganda amaçlı” olduğunu savunuyor.

Belgesel, YouTube ve Twitter’da da paylaşılmasını engelleyen acil durum kurallarının getirilmesine yol açtı.

Onlarca polis, protestolar sırasında giydiği zırhlarını alarak Jamia Üniversitesi’ne gitti. Yetkililer, üniversitede “izinsiz gösterilere izin verilmeyeceğini” duyurdu.

BBC’nin Hindistan’daki yerel muhabirlerinden biri, üniversite kampüsündeki kapıların kilitli olduğunu ve “gerginliğin yüksek olduğunu” söyledi. Kapının dışında bir öğrenci ve gazeteci kalabalığı bekliyor. Bölgeden çekilen videolarda onlarca polisin kilitli giriş kapılarının önünde beklediği görülüyor.

Jamia Üniversitesi’nden görüntüler, Salı günü Delhi’deki Jawaharlal Nehru Üniversitesi’ndeki etkinliklerin ardından geldi. Burada da öğrenciler, belgeselin gösterimini engellemek isteyen yetkilileri elektriği ve interneti keserek suçladı. Bu suçlamalara üniversite yönetiminden henüz bir yanıt gelmedi.

Üniversite yönetimi, “üniversite kampüsünde huzuru ve düzeni bozacağı” gerekçesiyle öğrenci birliklerine belgeselin gösterimini durdurma talimatı verirken, öğrenci birliği, öğrencilerin belgeseli bilgisayarlarından izleyebilmeleri için kare kod dağıttı ve cep telefonları.

Bu sırada kampüste çok sayıda polis vardı. Kampüs muhabirimizin verdiği bilgiye göre, öğrenciler belgeseli izlerken, “20-30 kişilik bir grup öğrencileri taş atarak durdurmaya çalıştı.” Bunun üzerine öğrenciler polise taş atanlar hakkında yanıldı.

“Hindistan’ın ilk bölümü: Modi Sorunu” adlı iki bölümden oluşan belgesel, ilk olarak 17 Ocak’ta İngiltere’de gösterildi. İkinci bölüm Salı günü yayınlandı.

Hemen ardından Hindistan Dışişleri Bakanlığı, belgesel hakkında “insanları güvenilmez bir anlatı aktarmaya zorlamaya çalışan bir propaganda ürünü” olduğunu savunan bir açıklama yaptı.

BBC, dizinin “Hindistan’daki Hindu çoğunluk ile Müslüman azınlık arasındaki gerilimi anlattığını ve bu gerilimde Modi’nin rolünü incelediğini” söylüyor. Ayrıca BBC, belgeseli hazırlarken Hindistan hükümetine de sorular gönderdiğini ancak hükümetin bu soruları yanıtlamamayı tercih ettiğini duyurdu.

Belgeselin ilk bölümünde, Modi’nin Bharatiya Janata Partisi’ne (BJP) üye olmaktan batıdaki Gujarat eyaletinde yürütme bakanı olmaya kadar siyasete ilk nasıl girdiğini anlatıyor.

İngiliz Dışişleri Bakanlığı’ndan BBC’nin daha önce hiç yayınlanmamış bir raporunda; 2002 yılında Gujarat’ta Hindu hacıları taşıyan bir trenin ateşe verilmesi ve onlarca hacının hayatını kaybetmesiyle başlayan çatışmada Modi’nin nasıl davrandığına dair bilgiler de ilk bölümde yer alıyor.

Gujarat’ta tren saldırısının ardından çıkan çatışmalarda çoğu Müslüman 1000’den fazla kişi öldü. Bu, ülkenin 1947’de bağımsızlığını kazanmasından bu yana gördüğü en ölümcül ve en şiddetli çatışmaydı.

İngiliz Dışişleri Bakanlığı raporuna göre Modi, o dönemde eyalette hüküm süren ve çatışmaların tırmanmasına ve birçok kişinin şiddet olaylarında ölmesine yol açan “cezasızlık ve cezasızlık ikliminden doğrudan sorumluydu”.

Modi bu iddiaları uzun süredir yalanlıyor; Çatışmalarda hiçbir rolü olmadığını söylüyor ve özür dilemeyi reddediyor.

2013 yılında Yargıtay ayrıca Modi’yi suçlamak için yeterli delil olmadığı sonucuna vardı.

BBC belgeseli Hindistan’da yayınlanmasa da birçok muhalif lider ve aktivist, belgeselin bağlantısını sosyal medya platformlarında paylaştı.

Hindistan hükümet danışmanlarından biri, Twitter’a belgeselle bağlantılı tweet’leri yasaklaması talimatını verdiklerini söyledi; YouTube’a ayrıca belgeselin yüklenmesini yasaklaması talimatı verildiğini söyledi.

Twitter, BBC’ye Hindistan’ın 20 Ocak’taki emri ve Hindistan yasalarına uygun olarak 50 tweet’i engellediğini doğruladı.

Bir YouTube sözcüsü de “Telif hakkı sorunları nedeniyle video BBC tarafından kaldırıldı” dedi.

BBC, “Bu standart prosedürdür. Herhangi bir yasa dışı ilanı yasaklama prosedürümüzü uygulamaya devam ediyoruz.” açıklama yaptı

JNU öğrenci birliği belgeseli bir kez daha yayınlayacaklarını duyurdu. Belgeselin toplu gösterimi üniversitelerle sınırlı değil; Birçok organizatör, önümüzdeki günlerde gösterimleri planladıklarını açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu