Ekonomi

Biden yönetimi temiz enerji vergi kredilerini genişletecek

ABD Hazine Bakanlığı, temiz enerji teknolojilerine yönelik vergi kredilerinin kapsamını genişletmeye yönelik bir teklif açıkladı. Bu hamle, Biden yönetiminin federal teşviklerden yararlanan temiz enerji kaynakları yelpazesini çeşitlendirme çabalarının bir parçasıdır.

Yeni kılavuza göre, 2022 Enflasyon Azaltma Yasası’ndan kaynaklanan Temiz Elektrik Üretim Kredileri ve Temiz Elektrik Yatırım Kredileri, rüzgar ve güneş enerjisinin ötesine geçecek. Bu krediler 2025 yılından itibaren nükleer fisyon ve füzyon, deniz ve hidrokinetik enerji, hidroelektrik, jeotermal ve atık enerji geri kazanımının belirli biçimleri gibi teknolojiler için de geçerli olacak. Bu genişleme, rüzgar ve güneş enerjisi projelerine yönelik mevcut vergi kredilerinin sona ereceği bir döneme denk geliyor.

Başkan’ın Uluslararası İklim Politikasından sorumlu Kıdemli Danışmanı John Podesta, teknolojiden bağımsız bu kredilerin önemini vurguladı. Podesta’ya göre bu krediler iklim değişikliğiyle mücadelede mevzuatın çok önemli bir unsurudur ve ABD’nin 2035 yılına kadar net sıfır emisyonlu bir enerji sektörü hedefine ulaşmasını destekleyecektir.

Teklifte ayrıca, gerekli tüm koşulları karşılayan projeler için bu vergi kredilerinin %30’a kadar ulaşabileceği vurgulanıyor. Hazine Bakanı Janet Yellen, Enflasyon Azaltma Yasası’nın halihazırda özel sektörün temiz enerji ve üretim yatırımlarında 850 milyar doların üzerinde katalizör görevi gördüğünü ve bunun da yenilenebilir enerji kapasitesinde rekor bir büyümeye yol açtığını belirtti. Yeni programı “bir sonraki önemli adım” olarak nitelendiren Yellen, bu kredilerin temiz enerji endüstrisine uzun vadeli bir bağlılığı temsil ettiğini ve ABD’nin önümüzdeki on yıl ve daha uzun bir süre boyunca temiz enerji üretimi için önemli bir pazar olarak kalmasını sağlayacağını belirtti.

Rhodium Group tarafından yapılan araştırma, bu kredilerin sera gazı (GHG) emisyonlarında önemli bir azalmaya yol açabileceğini göstermektedir. Krediler 2035 yılına kadar 300-400 milyon ton sera gazı emisyonunda azalmaya yol açabilir ki bu da vergi kredisi olmayan senaryolara kıyasla %29-%46’lık bir kesintiye denk gelmektedir.

Ancak bazı çevre örgütleri, vergi kredilerinin atıkların yakılmasından elde edilen enerji veya çöp sahalarından elde edilen metan biyogazı gibi tartışmalı enerji kaynaklarını destekleme potansiyeline ilişkin endişelerini dile getirmiştir. Friends of the Earth’ün kampanyacılarından Sarah Lutz, Biden Yönetimini “kirli enerjinin” vergi mükelleflerinin milyarlarca dolarından faydalanmamasını sağlamaya çağırdı.

Biden yönetiminin önerisi, ülkenin iklim hedeflerine katkıda bulunan daha geniş bir teknoloji yelpazesine yatırım yapılmasını amaçlayan temiz enerji teşviklerine yönelik çeşitlendirilmiş bir yaklaşıma bağlılığın sinyalini veriyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu