Haber

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin: ‘Mikro işletmelerin prim gününü yeniden düzenlemesi gerekiyor’

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin , Ankara Ticaret Odası (ATO) Meclis Toplantısında; “Küçük işletmelerde çalışanlar hem işçi hem de yatırımcıdır. Büyük işletmelerin emeklilik koşullarını bu işletmelerin sahipleri için geçerli sayamayız. Dolayısıyla mikro işletmelerde prim gününün yeniden düzenlenmesi gerekiyor. İlk fırsatta yapacağımız düzenlemeleri yapacağız” dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin , Ankara Ticaret Odası’nın (ATO) 29. Dönem 6. Olağan Meclis Toplantısı’na katılarak bir konuşma yaptı. ATO Meclis Salonu’nda gerçekleşen ve ATO İcra Komitesi Başkanı Gürsel Baran ile ATO Meclis Başkanı Mustafa Deryal’ın açılış konuşmalarını yaptığı toplantıya ATO Yönetim Kurulu Üyeleri ve Meclis katıldı.

“BAĞ-KUR HALKI UZUN SÜRE PRİM ÖDÜYOR VE GEÇ EMEKLİ OLUYOR”

ATO Başkanı Gürsel Baran, ATO’nun bir işveren kuruluşu olması ve üyelerinin istihdam sağlayan işletmeler olması nedeniyle ATO’yu doğrudan ilgilendiren bakanlıkların başında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın geldiğini belirterek, Bakan’ı defalarca çaldıklarını söyledi. Bilgin’in kapısına bir sorun iletiyor. ATO olarak ilettikleri sorunların çözümü konusunda Bakan Bilgin’den her zaman olumlu yanıt aldıklarını kaydeden Baran, “Kısa çalışma ödeneğinin uzatılmasından, peşin fiyat artışına kadar birçok konuyu gündeme getirdik. işsizlik ödeneğinden, düzenleme ekine, SGK prim borçlarına, Sağlık Uygulama Tebliği ücretlerinin güncellenmesine kadar “Bunlardan biri de patronun yükünü asgari fiyattan azaltmaktı. Hem kendisini ziyaretimizde hem de Odamızda yaptığımız toplantıda konuyu gündeme getirdik. Hepinizin bildiği gibi taban fiyat üzerinden gelir ve damga vergisi kaldırıldı, patronun maliyeti düşürüldü” dedi.

Geçtiğimiz haftalarda Bağ-Kur üyelerinin emekliliği için başvurulan prim gün sayısı ile ilgili üyelerinden gelen talepleri Bakan Bilgin’e ilettiklerini hatırlatan Baran, “Bağ-Kur’un emekliliği için başvurulan prim gün sayısı üyeler 9 bin gün yani 25 yıl prim ödemesi gerekiyor ve memurlar için bu süre 7200 gün 20 yıl. SGK çalışanı ile arasında 1800 gün yani 5 yıl zaman farkı var Bağ-Kur çalışanı Risk alarak ekonomiye katkı sağlayan, katma değer ve istihdam yaratarak ekonomiye katkıda bulunan patronlara uygulanan 9 bin günlük prim süresinin üyelerimiz dahil 7 bin 200 gün şeklinde uygulanmasını talep ediyoruz. dedi.

“MİKRO İŞLETMELERİN PRİM GÜNÜNÜ YENİDEN DÜZENLEMESİ GEREKİYOR”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin yaptığı konuşmada, ATO Başkanı Baran’ın Bağ-Kur’luların emeklilik prim gün sayısının SSK’lılarla aynı düzeye getirilmesi talebini, “Bu, Türkiye’de yapılacak ilk işlerden biri” diyerek ilettiğini hatırlattı. ilk fırsatta yapacağımız düzenlemeler” dedi. Sayının düşürüleceğini söyledi. Küçük işletme sahipleri ile büyük işletmelerin emeklilik koşullarının aynı şekilde değerlendirilemeyeceğine işaret eden Prof. Bilgin, “Küçük işletmelerde olanlar hem işçi hem de sermayedardır. Büyük işletmelerin emeklilik kurallarını bu işletmelerin sahipleri için geçerli sayamayız. Dolayısıyla mikro işletmelerde prim gününü yeniden düzenlememiz gerekiyor. Önümüzde bu var” dedi. Tüm hazırlıklar bitti ilk fırsatta yapacağımız düzenlemelerden biri bu bizim esnaf ve tüccarlarımıza sözümüzdür.” söz konusu.

“BİZ BİR TİCARET MİLLETİYİZ”

Ticaretin ekonomik hayatın en önemli halkalarından biri olduğunu ifade eden Bakan Bilgin, “Tüccar bir millet olduğumuz ve ticareti bildiğimiz için bin yıldır burada yaşıyoruz. Ticareti bilmesek, bilmezdik. 1000 yıl burada yaşadık ama muhtemelen 50-60 yıl, 100 yıl daha uzun yaşamazdı.” . Türklerin tüccar bir ulus haline gelmesine örnek olarak Ankara’ya gelişinde Atatürk’ü karşılayan heyetin ortasında segmenle birlikte tüccarların da bulunduğunu gösteren Alım, kurulmadan önce İzmir İktisat Kongresi’nin toplanmasını anlattı. Cumhuriyet dönemi de aynı yaklaşımın bir yansımasıydı. Türkiye ekonomisindeki gelişmeye dikkat çeken Bilgin, pandemi ve küresel krizin ülkeye yansıdığını belirtti.

Türkiye’nin bağımsız ve cari olmayan açığı ekonomi Küresel bir santral olmak için çalıştıklarını belirten Bakan Alim, Akkuyu Nükleer Santrali’nin enerjide dışa bağımlılığı azaltmak açısından değerli olduğunu söyledi. Alım, nükleerin sadece bir güç kaynağı olmadığını, sağlıktan bilgi sistemlerine uzanan çok boyutlu bir teknoloji olduğunu savundu.

“TAAŞERONLUK DEĞİLDİR”

Uzun yıllardır çalışma hayatının analiz edilmeyi bekleyen sorunlarına çözüm ürettiklerini belirten Alım, bu kapsamda 3600 ek gösterge, EYT, sözleşmeli ve sürekli olmayan personel ve ekibi hayata geçirdiklerini kaydetti. Alt işveren düzenlemesi kapsamında yer alan ve ekibe katılmayı bekleyen çalışanların durumuna da değinen Alım, “Asıl işde alt işveren yok. Önümüzdeki süreçte bunu çözeceğiz” dedi.

Konuşmaların ardından ATO Yürütme Konseyi Başkanı Gürsel Baran ve ATO Meclis Başkanı Mustafa Deryal, Bakan Bilgin’e Ankara raporunu sundu.

ATO Başkan Yardımcıları Temel Aktay ve Halil İbrahim Yılmaz, ATO Meclis Başkan Yardımcısı Ali İhsan Özdemir, ATO Meclis Adliye Katibi Ayşe Nilay Çelik ve ATO Yürütme Kurulu Üyeleri Adem Ali Yılmaz, Ahmet Akça, Ali Yıldız, Halil İlik, Naki Demir, Ömer Çağlar Yılmaz toplantıya katıldı. , Yasin Özyolu da katıldı.

Kaynak: ANKA / Ekonomi

derinkuyuhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu