Ekonomi

Comanchero suç örgütü çökertildi

Bakan Yerlikaya’nın paylaşımı şöyle:

“Merkezi Avustralya’da bulunan ve dünya çapında faaliyet gösteren COMANCHERO adlı Sınıraşan Silahlı Organize Suç Örgütü’nün sözde lideri Mick HAWI, 2018 yılında öldürülmüştü.

Mark Douglas BUDDLE yönetiminde faaliyetlerini sürdüren suç örgütü; Zanlının uluslararası uyuşturucu kaçakçılığı, cinayet, silahlı yağma, kundakçılık, adam kaçırma, suç amacıyla elde edilen malvarlığını aklama suçlarını işlemeye devam ettiği anlaşıldı. Örgütün sözde lideri Mark Douglas BUDDLE, 2022 yılında KKTC’de yakalanarak Avustralyalı yetkililere teslim edildi. Hata organizasyonunun liderlik ekibinde yer alan HAKAN AYIK (ŞEF) ve Duax Hohepa NGAKURU, organizasyonun yönetimini devralarak faaliyetlerini sürdürdüler.

Çete liderleri, Türk vatandaşı örgüt yöneticileri ve üyelerinin yanı sıra yabancı örgüt mensupları da ülkemize gelip suç faaliyetlerini sürdürmekte, Güney Amerika’dan temin ettikleri uyuşturucuları Güney Kore üzerinden Avustralya, Hollanda ve Hong Kong’a ulaştırmaya çalışmaktadırlar. ve Güney Afrika ve bunları küresel ölçekte taahhüt ediyoruz. Ülkemizde hatalardan elde ettikleri gelirleri aklamaya çalıştıkları belirlendi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı koordinasyonunda, Emniyet Genel Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ve İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, sınır ötesi silahlı organize suç örgütü COMANCHERO hakkında “Uluslararası Silahlı Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü” başlığıyla dava açtı. Suç İşleme Amacıyla Örgüt, Kurulu Bir Örgüte Üye Olma, Uluslararası Uyuşturucu Ticareti, Suçtan Elde Edilenler”. “Malvarlığını aklama” suçundan operasyon düzenlendi.

MASAK raporları doğrultusunda İstanbul 3. Sulh Ceza Mahkemesi’nin kararıyla 55 şüpheli şahsın (Banka hesapları, gayrimenkuller, araçlar ve 22 Şirketin Ortaklık Hisseleri) yaklaşık 4,5 milyar TL değerindeki varlıklarına el konuldu.

ABD ve Avustralya makamları tarafından çıkarılan KIRMIZI BÜLTEN ile aranan HAKAN AYIK (REİS), Yeni Zelanda makamları tarafından çıkarılan KIRMIZI BÜLTEN ile aranan DUAX HOHEPA NGAKURU, Avustralya makamları tarafından çıkarılan KIRMIZI BÜLTEN ile aranan HAKAN ARİF TAVUKÇU, ABD otoritelerinin yayınladığı KIRMIZI BÜLTEN ile aranan BARIŞ TÜKEL,
ABD makamlarının yayınladığı KIRMIZI BÜLTENLE aranan ERKAN YUSUF DOĞAN,
MAVİ BÜLTEN ile aranan JİMMY AVAIJAN, MAVİ BÜLTEN ile aranan SİBEL ARİF, MAVİ BÜLTEN ile aranan ALP ÖZTÜRK ile birlikte aklama faaliyetlerine katılan ve yardım eden 37 şüpheli yakalandı.

Operasyonu koordine eden İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığımızı, Adliyemiz Masak’ımızı, operasyonları başından itibaren büyük bir hassasiyet ve kararlılıkla organize eden Emniyet Genel Müdürlüğümüz Narkotikle Mücadele Şube Müdürlüğü’müzü, İstanbul’umuzu tebrik ve teşekkür ediyorum. Emniyet Müdürlüğümüz, Narkotik Kabahatlerle Mücadele Şube Müdürlüğümüz ve emeği geçen tüm arkadaşlarımız. Allah ayağınıza taş değdirmesin. Milletimizin duaları sizinle.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu