Haber

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı 14-20 Kasım 2022 Dezenformasyon Bülteni’ni yayımladı

Cumhurbaşkanlığı Bağlantı Başkanlığınca,14-20 Kasım’ı kapsayan Dezenformasyon Bülteni yayımlandı.

Bültende, İstiklal Caddesi’ndeki terör saldırısına ait, terör örgütü PKK ve Suriye uzantısı YPG’nin sosyal medyadaki propaganda araçlarınca Somalili olduğu iddia edilen bir kadının görüntülerinin dolaşıma sokulduğu belirtildi.

Görüntüdeki kadının, Ahlam Albashır’ın ablası olduğu ve “kardeşinin İstanbul’daki saldırıyla hiçbir ilgisi olmadığını söylediği” istikametindeki tezlerin büsbütün gerçek dışı olduğu vurgulanan bültende, “Görüntülerdeki kadının konuşması, ‘Kardeşim Somali’den Türkiye’ye gitti. İstanbul’da yaşıyor. Patlamayı kardeşim yapmadı. PKK’yı tanımıyoruz bile.’ şeklinde, kasıtlı olarak yanlış tercüme edilmiştir. Söz konusu görüntüde, iddia edildiği gibi ifadeler kesinlikle yer almamaktadır. Konuşmada, Türkiye’de yaşayan Somalilere, ‘dikkat etmeleri gerektiği’ yönünde, uyarılar yapılmaktadır.” tabirlerine yer verildi.

Bültende, “İstiklal Caddesi’ndeki terör saldırısının faili eve gidip polisi beklemiş” argümanının ise Türkiye Cumhuriyeti’nin kurumlarının ve kolluk gücünün titizlikte yürüttüğü operasyonlara gölge düşürmek maksadıyla ortaya atıldığı ifade edildi. Teröristin yapılan geniş çaplı inceleme sonucu belirlenen adreste yakalanarak gözaltına alındığı vurgulandı.

Bazı sosyal medya hesaplarından paylaşılan “İngiltere İstiklal Caddesi’ndeki terör saldırısından üç gün evvel vatandaşlarını uyardı” iddiasının da bir çarpıtma olduğu aktarılan bültende, söz konusu iddiaların dayanağı olarak gösterilen metnin Birleşik Krallık’ın web sitesindeki ülke rehberinden alındığı, bu rehberde 226 ülke ve bölge ile ilgili koronavirüs, güvenlik, giriş gereklilikleri ve seyahat uyarıları hakkında genel bilgilerin yer aldığı ifade edildi.

Dezenformasyon bülteninde, “İstiklal Caddesi’ndeki saldırıyı Jiyan Tosun isimli şahıs gerçekleştirdi” iddiasının da bazı sosyal medya hesaplarından paylaşıldığını ancak iddianın gerçeği yansıtmadığı vurgulandı.

Bültende, Yunan basınında yer alan, “İstiklal Caddesi’ndeki terör akınında yaralanan Yunan vatandaşı Anna Depola, kaldırıldığı hastanede makus muamele gördü ve tedavi fiyatı talep edildi.” tezinin yanlışsız olmadığı, İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi altın alınan Depola’nın patlama anında bedenine saplanan modülün çıkartıldığı, gerekli tedavisinin yapıldığı ve rastgele bir fiyat talep edilmediği bildirildi.

Ayrıca tabipler tarafından Depola için ameliyat kararı alındığı lakin durumu acil olmadığı için bu kararın hastanın onayına bırakıldığı, ülkesine dönmek ve orada ameliyat olmak istediğini yetkililere bildiren Depola’nın Yunanistan’a naklinin sağlandığı belirtildi.

Bültende yer alan “Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, kendi şirketine bağlı otel arazisini genişletmek için Kültür ve Turizm Bakanlığına başvuru yaptı.” tezinin da temelsiz olduğunu vurgulanarak, şunları kaydedildi:

“Bahse husus yerin tahsisi 2000 yılında yapılmış, alana yapılan otel 2010’da hizmete girmiştir. Otele ek tahsis verilmesinin uygun görülmesiyle ilgili işlem 2012 yılında onaylanmıştır. Otelin hisse devri 2020 yılında gerçekleşmiştir. Dolayısıyla otelin hizmete açıldığı ve ek tahsis başvurusunun yapıldığı tarihte, Bakan Ersoy ile herhangi bir ilişiği bulunmamaktadır. Ersoy, 9 Temmuz 2018’de bakanlık vazifesine gelmiş, misyona başlamasıyla birlikte şirketindeki bütün misyon ve unvanlarını devretmiştir. Kelam konusu ek tahsis başvurusu ise 2012’de onaylanmıştır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu