Haber

Destatis: Çin, Almanya’nın Bir Numaralı Fotovoltaik Sistem Tedarikçisi Oldu

24 Şubat 2023, Doğu Çin’in Shandong eyaleti, Dongying şehrinde güneş modülleri üreten bir şirketin çalışanları. (Fotoğraf: Liu Yunjie/Xinhua)

PwC Almanya Yenilenebilir Enerji Direktörü Heiko Stohlmeyer, “Avrupa Birliği’ndeki güneş enerjisi modüllerinin toplam üretim kapasitesi, bireysel Çinli tedarikçilerinkinden önemli ölçüde daha düşük” dedi.

BERLİN, 2 Mart (Xinhua) — Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis), Çin’in Almanya’nın bir numaralı fotovoltaik (PV) sistemleri tedarikçisi olduğunu ve 2022’de ülkenin ithalatının yaklaşık yüzde 87’sini sağladığını söyledi.

Destatis Çarşamba günü Çin’den ithal edilen PV sistemlerinin yaklaşık 3,1 milyar avro (3,3 milyar dolar) değerinde olduğunu ve onu 143 milyon avro ile Hollanda’nın izlediğini duyurdu.

Denetim ve danışmanlık hizmetleri şirketi PwC Germany tarafından geçen yılın sonlarında yayınlanan bir araştırmaya göre, fotovoltaik modüller artık “Alman güneş enerjisi endüstrisinin gerilemesinden bu yana” büyük ölçüde Çin’de üretiliyor.

PwC Almanya Yenilenebilir Güçler Başkanı Heiko Stohlmeyer, “Avrupa Birliği’ndeki güneş enerjisi modüllerinin toplam üretim kapasitesi, bireysel Çinli tedarikçilerinkinden önemli ölçüde daha düşük” dedi.

Doğu Çin’in Anhui eyaleti, Hefei’nin merkezindeki Feidong ilçesindeki bir güneş enerjisi modülü üretim şirketinde çalışan bir işçi, 28 Ocak 2023. (Fotoğraf: Ruan Xuefeng/Xinhua)

Almanya, 2045 yılına kadar iklim nötr olmayı hedefliyor. Ayrıca, yenilenebilir enerji kaynaklarının brüt elektrik tüketimindeki payının 2022’de yüzde 44’ten 2030’da en az yüzde 80’e çıkması bekleniyor. Özellikle PV sistemleri, payıyla önemli bir rol oynayacak. geçen yıl sadece yüzde 10’a ulaştı.

Alman Enerji ve Su Endüstrileri Derneği (BDEW) ve danışmanlık şirketi Ernst and Young (EY) tarafından yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, Avrupa’nın en büyük ekonomisindeki güç dönüşümü “yeterince hızlı ilerlemiyor”.

Araştırma, “Fotovoltaik, 2021’de tüm teknolojiler arasında en yüksek genişleme oranına sahip olacak olsa da, 2030 hedeflerine ulaşılıp ulaşılmayacağı hala şüpheli” dedi. (1 avro = 1,07 ABD doları)

Çin-Avrupa yük treni “Shanghai Express” Hamburg, Almanya’da, 26 Ekim 2021. (Fotoğraf: Wang Qing/Xinhua)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu