Haber

Diyarbakır’da sağlık çalışanına ‘gereksiz dilekçe’ sürgünü

DİYARBAKIR – Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası (SES) Diyarbakır İşyeri Temsilcisi Serdar Büyükdeniz, Diyarbakır Çocuk Hastanesi’nde yaşanan usulsüzlükleri hastane yönetimine bildirmesi üzerine Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne atandı. Büyükdeniz, yönetime verdiği dilekçelerde, ağır bakımda bazı çalışanların görevde olmadığı halde görevdeymiş gibi gösterildiğini, bazı kişilere görevde olmadığı halde nöbet tutulduğunu, bazı ihalelerin usulsüz yapıldığını, ilaçların çöpe atıldığını, sağlık çalışanlarına mobbing uygulandığını belirtti. Büyükdeniz, her bir usulsüzlükle ilgili olarak idareye ayrı dilekçeler verdi. Ancak yapılan dilekçelere rağmen usulsüzlüklerle ilgili herhangi bir işlem yapılmadı. Büyükdeniz, bunun üzerine Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMMER) şikayette bulundu. Sağlık Bakanlığı iddialar için müfettiş görevlendirdi.

‘FUZULİ DİLEKÇESİ’ UYARISI

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, müfettişlerin hazırladığı raporların iddiaların doğru olduğunu ortaya koyduğu öğrenildi. Müfettişin atanmasının ardından hastane yönetimi 18 Temmuz’da Büyükdeniz’i “gereksiz dilekçe yazdığı” gerekçesiyle uyardı. Diyarbakır Çocuk Hastanesi İşçi Hizmetleri Lideri Dr. İhsan Esmer’in gönderdiği uyarı yazısında şu ifadelere yer verildi: “(…) ‘Hastane yönetimine çok gereksiz dilekçe ve tutanak yazdınız, dilekçe bir haktır ancak kötüye kullandığınız için yazılı olarak uyarılmalıdır’.” Uyarının ardından Büyükdeniz, bugün Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi.

‘BÜYÜK DENİZ ÖLÜMDEN DÖNDÜ’

Konuyla ilgili konuşan SES Diyarbakır Şube Başkanı Şiyar Güldiken, “Serdar Büyükdeniz, hastanenin asansörünün yere düşmesi sonucu hayatını kaybetti. Yenişehir Belediyesi’ne bilgi verildi. 60 gün içinde herhangi bir onarım yapılmadı. Bunu bildirmek hastanenin iş yeri sağlık ve güvenlik biriminde görevli arkadaşımızın görevidir. Ayrıca hastanede nöbetçi olmamalarına, usulsüz olmalarına, ilaç atmalarına, mobbing yapmamalarına, nöbetçi olmamalarına ve ağır bakımda nöbetçi olmamalarına rağmen alıcılara fiyatlarının dilekçe ile bildirilmesi sorumluluğun gereğidir. Yönetim bunlarla uğraşacağına arkadaşımızla uğraşıyor” dedi.

Güldiken, “Dilekçe bir haktır. Gereksiz, gereksiz dilekçe yazmak diye bir şey yoktur. Aynı ve ayrı konularda yazılan dilekçelere ısrarla cevap verilmezse birden fazla dilekçe yazılabilir. Bu arkadaş da işyeri sağlık ve güvenlik biriminde. Daha iyi hizmet almaya çalışıyor. Ama rahatlıklarına alışkınlar. İtiraz eden, usulsüzlük anlatanlardan kurtulmak istiyorlar.”

Büyükdeniz’in görevine dönmesi için yasal süreci takip edeceklerini kaydeden Güldiken, iş yerinde bunun için çaba göstereceklerini bildirdi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu