Haber

EGM: 11 ayda 36 farklı otobüs firması kazalara karıştı

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), Türkiye’de 11 ayda yaşanan trafik kazalarını paylaştı.

Şehirler ortası yolcu otobüslerinin baz alındığı raporda, bilanço da yer aldı.

1 Ocak-27 Kasım tarihleri ortasında tarifeli ve tarifesiz yolcu nakliyeciliği yapan otobüslerin kusurlu olarak karıştığı 43 ölümlü kazalarda, olay yerinde 83 kişinin hayatını kaybettiğini bildirildi.

EGM tarafından yapılan açıklamada, ‘2021-2030 Karayolu Trafik Güvenliği Strateji Belgesi ve 2021-2023 Karayolu Trafik Güvenliği Eylem Planı’nın’ 3 Şubat 2021’de yürürlüğe girdiği de hatırlatıldı.

“Kazalara 36 farklı otobüs firması karıştı”

Eylem planında, “Kara yollarında yolcu taşımacılığı yapan otobüs ve benzeri taşıtların kusurlu olarak karışmış olduğu ölümlü trafik kazası sonuçlarının ve otobüs işleticisi teşebbüsün unvanının, televizyon ve basın organları aracılığı ile kamuoyuna ilanı“na yer verildiğinin anımsatıldığı açıklamada, şu sözler kullanıldı:

“Bu kapsamda, 1 Ocak 2022-27 Kasım 2022 tarihleri arasında meydana gelen şehirler arası tarifeli ve tarifesiz yolcu taşımacılığı yapan otobüslerin kusurlu olarak karıştığı 43 ölümlü trafik kazasında, olay yerinde 83 can kaybı meydana gelmiştir. Ölümlü trafik kazalarına 36 farklı otobüs firmasının karıştığı tespit edilmiş, ilk sırada 6 ölümlü ve 18 yaralanmalı trafik kazasıyla Kamil Koç Otobüsleri A.Ş. firması yer almıştır.” denildi.

Yolcular ve şoförler bilgilendiriliyor

Yolcu nakliyeciliği yapan otobüslerin, terminal çıkışı öncesi ve kara yolunda denetlendiği de belirtildi.

Öte yandan şoförlerin sürat, çalışma/dinlenme mühletleri ile seyir halinde cep telefonu kullanımı başta olmak üzere trafik güvenliğine uymaları, yolcuların da seyahat mühletince emniyet kemeri takmaları konusunda bilgilendirildiği bilgisine yer verildi.

Hedefimiz, trafikte sıfır can kaybı”

Açıklamanın devamında, “Ayrıca meydana gelen otobüs kazalarına ilişkin sonuçları ve alınması gereken tedbirler ile ilgili kurum/sektör ve firma yetkilileri ile müşterek değerlendirmeler yapılmakta olup, en çok kazaya karışan otobüs firmaları ile de görüşmeler gerçekleştirilerek firmalara gerekli uyarı ve hatırlatmalarda bulunulmaktadır. Hedefimiz, trafikte sıfır can kaybı ilkesi esasıyla denetim ve diğer faaliyetlerimiz bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da aralıksız devam edecektir.” ifadeleri yer aldı.

Firmaların listesi açıklandı

Emniyet Genel Müdürlüğünün 1 Ocak-27 Kasım 2022 tarihlerinde meydana gelen ölümlü trafik kazalarına karışan otobüs firmalarına ait listesine, resmi internet adresinden ulaşılabilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu