Ekonomi

Fed yöneticisi Waller’dan faiz oranı yorumu

ABD Merkez Bankası (Fed) Yönetim Kurulu Üyesi Christopher Waller, Brookings Enstitüsü’nde yaptığı konuşmada ekonomik görünüme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Para politikasının doğru belirlendiğine inandığını belirten Waller, politikanın kısıtlayıcı olduğunu ve ılımlı enflasyon okumalarının devam etmesi için talep üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturmaya devam etmesi gerektiğini ifade etti.

Yüzde 2’lik enflasyon hedefine ulaşmak için doğru yolda olduklarına inandığını belirten Waller, “Enflasyon düşmediği sürece Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) bu yıl federal fon oranı hedef aralığını düşürebileceğine inanıyorum” dedi. yükselir ve yüksek kalır.”

Enflasyonun son dönemde seyrini sürdürüp sürdürmeyeceğini ve bunun işgücü piyasası beklentilerin üzerinde performans gösterirken gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini zaman gösterecek. 2024.

“Politika değişiklikleri dikkatlice kalibre edilmeli ve aceleye getirilmemelidir.”

Waller, veri eğilimlerinin sürdürülebilirliğine ilişkin endişelerin, siyasetin gidişatındaki değişikliklerin “dikkatlice ayarlanmasını ve aceleye getirilmemesini” gerektirdiğini belirtti.

Faiz indirimlerinin zamanlamasının ve 2024’teki sayısının gelecek verilere bağlı olacağını vurgulayan Waller, “Faiz indirimlerine başlama zamanı geldiğinde, bunların sistemli ve dikkatli bir şekilde azaltılabileceğine ve düşürülmesi gerektiğine inanıyorum.”

Waller, ekonomik aktivitenin ve işgücü piyasalarının iyi durumda olduğu ve enflasyonun kademeli olarak yüzde 2’ye düştüğü bu döngüde, eskisi kadar hızlı hareket etmek veya kesintiye gitmek için bir neden görmediğini belirtti.

Christopher Waller, bundan sonra çok fazla sıkılaşmanın yaşanmaması için politika belirlemelerinin daha dikkatli yapılması gerektiğini vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu