Haber

Gaye Erkan’dan istismar iddialarına ilişkin açıklama

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan, babasının gayri resmi yöneticilik yaptığı ve bankanın sosyal tesislerinin ailesine tahsis edildiği iddialarına yanıt verdi.

Erkan, resmi paylaşımında

Erkan, “ABD’de ekonomi ve iş dünyasının önemli isimleriyle yaptığımız son derece verimli görüşmelerde öğrendiğim bu asılsız iddialar karşısında yaşadığım şaşkınlığı ve üzüntüyü özellikle kamuoyuyla paylaşmak isterim.” Sorumlulara karşı gerekli yasal haklarımı kullanacağım” diye konuştu.

İddialar nelerdi?

Merkez Bankası çalışanı Büşra Bozkurt’un Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) sunduğu şikâyet dilekçesinin gündeme getirilmesi sözcüGazetenin dünkü haberinde, Hafize Gaye Erkan’ın babası Erol Erkan’ın bankada gayri resmi yönetici pozisyonuna atandığı ve çalışanların işe alınması, işten çıkarılması ve atanması gibi konularda yetkili olduğu iddia edildi.

DW Türkçe’ye konuşan bir TCMB yetkilisi, Ankara’daki TCMB Topluluk Tesisi’nin Hafize Gaye Erkan’ın talimatıyla tadilat bahanesiyle kapatıldığını, orada çalışan aşçı ve garsonların tamamen Lider ve beraberindekilerin emrine verildiğini iddia etti. aile.

Yetkili, 2023 yılında yaşanan deprem nedeniyle çalışanlara kapatılan İzmir Özdere’deki kampı Başkan Erkan ve ailesinin de özel olarak kullandığını, burada çalışan aşçı ve garsonların bir kısmını zorla İstanbul ve Ankara’ya görevlendirdiklerini iddia etti.

TCMB yetkilisi, Merkez Bankası Başkanı’nın sadece babası değil annesi Gamze Erkan’ın torunuyla da ilgilenmek için sık sık bankada olduğunu, yetkisi olmadığı halde banka çalışanlarına talimat verdiğini iddia etti. Yetkili, Hafize Gaye Erkan’ın babası Erol Erkan’a resmi araç ve makam odası tahsis edildiği yönündeki bilginin de doğru olduğunu belirtti.

DW/CÖ,JD

DW Türkçe’ye sansür olmadan nasıl erişebilirim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu