Haber

Gazeteci Merdan Yanardağ 8 yıl hapis istedi

Bir gazetede yayınlanan bir dizi yazı nedeniyle “Cumhurbaşkanına hakaret” suçundan yargılanan gazeteci Merdan Yanardağ hakkında savcı mütalaasını verdi. Savcı, Yanardağ’ın 8 yıl 2 ay hapisle cezalandırılmasını istedi.

İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya başka bir suçtan tutuklu bulunan Merdan Yanardağ katılmadı. Duruşmaya Volkan’ın avukatı ile müşteki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatı katıldı.

GÖRÜŞ VERİLDİ

Duruşma savcısının mütalaasında, Birgün Gazetesi’nde 10 Nisan-29 Mayıs 2022 tarihlerinde 7 bölüm halinde yayınlanan “Faşizm ve İslami Faşizm” başlıklı yazıların yazarının sanık olduğu belirtildi. savcı, Yanardağ’ın “Cumhurbaşkanına zincirleme hakaret” suçundan 1 yıl 5 aydan 8 yıl 2 aya kadar hapis cezasına çarptırılmasını istedi. Şikayetçi Erdoğan’ın avukatı, mütalaaya katıldıklarını belirterek, sanığın cezalandırılmasını talep ederek davaya katıldı. Sanık avukatı ise mütalaaya karşı savunmasını hazırlamak için süre istedi. Mahkeme, müşteki Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatının davaya katılma talebini kabul etti. Sanık Yanardağ’ın savunmasının bir sonraki duruşmaya hazırlanmasına karar veren mahkeme, duruşmayı erteledi.

YANARDAĞ “ÖRGÜTSEL PROPAGANDA YAPMAKTAN” TUTUKLANDI Televizyon programında yaptığı açıklamalar nedeniyle tutuklanan Merdan Yanardağ hakkında, 1 yıl 6 aydan 10 yıl 6 aya kadar hapis istemiyle ayrı bir dava açıldı. “terör örgütü propagandası yapmak” ve “suçu ve suçluyu övmek”. Yanardağ, bu kabahatler nedeniyle 4 Ekim’de mahkemeye çıkacak.

– İstanbul

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu