Haber

İBB Başkanı İmamoğlu, Kanal İstanbul projesinin iptali için açılan davayı anlattı

Uğur GÜLBOY/ YEŞİL İstanbul Projesi tanıtım toplantısında Kanal İstanbul projesinin iptali için açılan dava hakkında konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “İstanbul 11’inci idare mahkemesi 1/5 bin ve 1/1000 ölçekli imar itirazımızı reddetti. Kanal İstanbul ilk etap projesinin planları.” karar verilmiş. Plan payına düşen nüfusun nasıl belirlendiğinin belirtilmemesi, nüfus hesaplamasının eksik olması, donatı alanları için yatırımcı kuruluşun görüşünün alınmaması ve nedenine ilişkin yeterli teknik açıklamanın yapılmaması nedeniyle planları iptal etti. plan notları değiştirildi. Bu karar elbette nihai değil. Yönetim mahkeme kararı olduğu için karar verilmiyor. Gereksinimlerin 30 gün içinde yerine getirilmesi istendi” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, seçim kampanyaları kapsamında ‘Yeşil İstanbul’ projesini tanıttı. Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen proje tanıtım toplantısına İmamoğlu’nun yanı sıra CHP Genel Başkan Yardımcısı Volkan Demir ve Başbakan üyeleri Mahir Yüksel ve Berker Esen de katıldı. Erzincan İliç’teki altın madeni çökmesinde toprak altında kalan personelin bir an önce kurtarılması dileyerek konuşmasına başlayan İmamoğlu, görev süresince yürüttükleri projelerden ve yapmak istedikleri projelerden bahsetti. gelecekte. Toplantı sonunda Kanal İstanbul projesinin iptali için açılan davaya ilişkin 11. İdare Mahkemesi’nin kararını açıkladı.

“ÇEVREDEN BU ANLAYIŞ TAM OLARAK NE ANLAMA GELİYOR”

Konuşmasına Erzincan İliç’te meydana gelen kazaya değinerek başlayan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Gözyaşı döken annelerin acısını paylaşıyorum. Umarım açıklanandan daha büyük bir felaketle karşı karşıya kalmayız. Doğal olarak şunu da söylemek zorundayız. Dün yaşanan bu felaket öyle kolay kolay geçiştirilecek bir olay değil. Öğrendiği üzere bu madendeki gelişmeler süreci buraya getirdi. Bu açıdan bu felaketin sorgulanması elzem. 31 Aralık 2019’da madene kapasite artırımı izni verildi. Bu izinle birlikte madene ilişkin şikayetler bu izinden sonra çok yoğun bir şekilde arttı. Madene kim izin verdi? Kimin imzaladığını hepiniz biliyorsunuz. Hepiniz Kimin imzaladığını bilin. 2022 yılında Elazığ Milletvekilimiz Sayın Gürsel Erol, bu madene ilişkin korkuları ve soruları dile getiren bir önergeyi Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunmuş, haklı olduğunu ve ihmaller zincirinin tespit edildiğini ve para cezası uygulandı. Verilen cezalar, madencilikten kazanılan parayla kıyaslandığında kelimenin tam anlamıyla hiçbir şey. Dün yaşanan olayın yol açtığı çevre felaketini telafi edecek para yok. Paranın değersiz olduğu bir durumdur. 5-6 yıl Çevre Bakanı olarak görev yapanlar ne yazık ki doğal yaşamı koruma görevini yerine getiremediler. Unutmayın inanın o fotoğrafları dün gibi hatırlıyorum. Daha birkaç yıl önce Gümüşhane’de 12 bin yıllık buzul gölünü pervasızca yok ettiler, sonra da alaycı bir tavırla oraya ekskavatörler, iş aletleri ve makinelerle betonarme gölet yaptılar. Bu arkadaşların ve bu anlayışın çevreden anladığı da tam olarak budur.

“Koruyuculuğumuz bu şehre nefes aldırdı”

Konuşmasına devam eden İmamoğlu, “Bu zihniyet, İstanbul’un doğal yapısını bozacak Kanal İstanbul projesini bu şehre dayattı ve arkasında durdu. Önlerine çıkan her şeye imza attılar. Her yıl yaptıkları açıklamalarla şöyle dediler: , “Bu kanalı yapacağız. Bu İstanbul, Türkiye için beka meselesidir. “Türkiye’nin geleceğidir” dediler. Yani geçen yıla kadar. Ne oldu? Halkın haklı tepkisini tespit ettiler. Bunu bildikleri için de akıllı ve kurnazca bu afet planını seçim sonrasına bırakıyorlar.İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak Ekrem İmamoğlu olarak İstanbul “Türkiye’yi ve Deniz’i sürükleyecek bu yağma projesinin her zaman karşısında durduk. ​Marmara geri dönülemez felaketlere sürükleniyor. Ayakta durmaya devam edeceğiz. Milletimize İstanbul’un koruyucusu olduğumuzu söylediğimizde bunu boşuna söylemiyoruz. Vesayetimiz bu şehre yeni bir soluk kazandırdı” dedi.

“İDARİ MAHKEMELERDE VE DAVET MAHKEMESİNDE ANA DAVALARIMIZIN DEVAM ETTİĞİNİ BELİRTMEK İÇİN BURADADIR”

Ekrem İmamoğlu konuşmasına devam ederek Kanal İstanbul Projesi’nin iptali için yapılan başvuru hakkında bilgi verdi. İstanbul 11. İdare Mahkemesi’nin kararını açıklayan İmamoğlu, “İstanbul 11. İdare Mahkemesi, Kanal İstanbul 1. etap için yaptığımız 1/5 bin ve 1/1 bin ölçekli imar planlarına itirazımızı dün gece itibarıyla karara bağladı. Mahkeme, plan sonuçlarını şu şekilde değerlendirdi: Plan payına düşen nüfusun nasıl belirlendiği belirtilmediğinden nüfus hesaplaması eksik kalmış, donatı alanları için yatırımcı kuruluşun görüşü alınmamış, Plan notlarının neden değiştirildiğine dair yeterli teknik açıklama yoktu, hukuka uygun değildi ve açıkçası planlar iptal edildi. Bu karar elbette kesin değil. Yönetim mahkemesi “Çünkü bir karardı. Kararda, kararın gereklerinin 30 gün içinde yerine getirilmesi istendi. Bu karar, bir başka açıdan Kanal İstanbul sorununda büyük bir hata yapıldığının belgesidir. Özellikle belirtmek isteriz ki, esas davalarımız hem idare mahkemelerinde hem de Danıştay’da devam etmektedir. Bunu yakından takip ediyoruz.” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu