Ekonomi

İran, Şangay İşbirliği Örgütü üyesi ülkeleri birbirine bağlayacak bir transit koridoru inşa etmeye hazır

TAHRAN, 27 Ekim (Xinhua) — İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Muhammed Muhbir, ülkesinin Şanghay İşbirliği Örgütü’ne üye ülkeleri birbirine bağlayacak geçiş koridorunu inşa etmeye hazır olduğunu belirtti.

İranlı Öğrenciler Haber Ajansı’nın haberine göre Muhbir, bu açıklamayı Perşembe günü Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te düzenlenen Şangay İşbirliği Örgütü’ne Üye Ülkelerin Hükümet Başkanları Konseyi’nin 22. Toplantısı’nda yaptı.

İran’ın, Güney Asya’yı Kuzey Avrupa’ya bağlayan uluslararası ulaşım güzergahı olan Uluslararası Kuzey-Güney Ulaştırma Koridoru’nun ayrılmaz bir parçası olma yolunda önemli adımlar attığını belirten Muhbir, ülkesinin koridora dahil edilmesinin şu çerçevede gerçekleşebileceğini ifade etti: Şanghay İşbirliği Örgütü.

Örgüt üyeleri arasında yer alan ülkelerin kendi ulusal para birimlerini veya ortak para birimini kullanma taraftarı olduklarını belirten Muhbir, teknolojik ilerleme, gıda ve enerji güvenliği, çevresel zorluklar ve bölgesel güvenlik gibi konulara da değindi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu