Ekonomi

İran ve Afganistan 5 ekonomik işbirliği anlaşması imzaladı

İran ile Afganistan’ın ulaştırma, sivil havacılık, madencilik ve serbest ticaret bölgelerine ilişkin 5 ekonomik işbirliği anlaşması imzaladığı bildirildi.

İran’ın resmi haber ajansı IRNA’nın haberine göre, İranlı yetkililerle ekonomik temaslarda bulunmak üzere Tahran’da bulunan Afganistan’daki Taliban geçici hükümetinin heyeti bir toplantı gerçekleştirdi.

Toplantıya İran Cihad Tarım Bakanı Muhammad Ali Nikbaht, Cumhurbaşkanının Afganistan Özel Temsilcisi Hasan Kazımı Kumi, Afganistan’daki Taliban geçici hükümetinin Başbakan Yardımcısı Molla Abdulgani Birader, Sanayi ve Ticaret Bakanı Nuruddin Azizi, İranlı ve Afgan iş adamları katıldı.

Toplantıda iki ülke otoriteleri arasında ulaştırma, sivil havacılık, madencilik ve serbest ticaret bölgelerine ilişkin 5 ekonomik işbirliği mutabakatı imzalandı.

Ekonomik alanda çeşitli temaslarda bulunmak üzere 4 Kasım’da İran’a gelen Afgan ekonomi heyeti, İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Muhammed Muhbir, Dışişleri Bakanı Hüseyin Buyruk Abdullahiyan, İçişleri Bakanı Ahmed Vahidi, Yüksek Konsey Sekreteri ile görüştü. Milli Güvenlik Ali Ekber Ahmadiyan ve çeşitli şehirlerdeki tesisleri ziyaret etti. .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
Başa dön tuşu