Haber

Kütahya DPÜ Rektörü Prof. Dr. Uysal’dan üniversitede yürütülen soruşturmalarla ilgili açıklama

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal, Türkçe Tahsili Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğündeki (TÖMER) dolandırıcılık tezleriyle ilgili yürütülen soruşturmaya ait, “Ülkemiz bir hukuk devleti, kurallar işliyor. Hiç kimsenin endişesi olmasın.” dedi.

Uysal, Rektörlük binasında düzenlediği basın toplantısında, üniversitedeki birtakım çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Üniversitede yürütülen soruşturmaları engellemek ve baskı oluşturmak hedefiyle kimi medya kuruluşları üzerinden temelsiz haberler yaptırıldığını belirten Uysal, şunları kaydetti:

“Üniversitemizde bu kadar kazanım varken maalesef kimi dedikodular çıkmaya başladı. Milletlerarası öğrencilerle ilgili haber yapılmıştı. Birileri bu öğrenciyi buraya sokmak istiyor, sonuç alamıyor ancak ‘Para alınarak yerleştirilmiş bir öğrenci’ diye haber çıkıyor. ‘O çocuktan para aldılar.’ dedikleri öğrenci bizde şu an öğrenci değil, öteki bir üniversitenin öğrencisi. ‘Eşe özel ilan çıktılar’ diye ikinci bir haber yaptılar. Bu ilan için 4 müracaat var. Bu nasıl eşe özel bir ilan ki 4 müracaat olabiliyor? Biz ayrıyeten o kadroyu da iptal ettik zati.”

Uysal, çıkan asılsız haberlerle ilgili alınan mahkeme kararına rağmen yayınlayan medya kuruluşunun düzeltme yapmadığını ifade etti.

TÖMER’deki “uluslararası öğrencilere yönelik kurulan eğitim ve danışmanlık şirketi” aracılığıyla dolandırıcılık iddialarıyla ilgili adli ve idari soruşturmaların sürdüğüne değinen Uysal, şöyle konuştu:

“Hukuk çerçevesinde, kurallar, yasalar çerçevesinde elimizden geleni yapıyoruz ve yapacağız. Yargı süreci işliyor. Kendi içimizdeki soruşturmalar devam ediyor. İşleyen bir süreç var. Kimsenin tasası olmasın. Hem kendi içimizdeki soruşturmalarımız neticelenecek hem de savcılığa hata duyurusu neticelenecek. Artık ortalığı bulandırmaya, bu bulanık suda güya balık avlamaya çalışıyorlar ama umduklarını bulamayacaklar. Zira ellerinde hiçbir hakikat yok. Ülkemiz bir hukuk devleti, kurallar işliyor. Hiç kimsenin tasası olmasın. Tahminen biraz geç olur lakin sonuç alınır.”

Uysal, Yükseköğretim Heyeti denetçilerinin de tezlerle ait soruşturmayı sürdürdüğünü kelamlarına ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu