Ekonomi

Maden ruhsat başvuruları hızlı sonuçlansın

İZMİR (İGFA) – Yeraltı zenginlikleri madenleriyle hayatımızın her anını güzelleştiren, ekonomiye kazandıran Egeli madenciler, tüm dünyaya ihracat yaparak 2022’de Türkiye’ye 1,2 milyar dolar döviz ihraç ediyor. Aklı ön plana çıkarırlar.

Ege Maden İhracatçıları Birliği, Bölgesel İstişare Toplantılarını granitin başkenti Bergama’da gerçekleştirdi. İlk olarak Bergama’daki granit tesislerini ziyaret eden Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu’nun ardından “Madencilik Sektörü İstişare Toplantısı”nda Bergama madencileri ile bir toplantı gerçekleştirildi.

Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Alimoğlu, Bergama’nın tarihi ve kültürel değerleriyle Türkiye’nin 13., İzmir’in ise ilk UNESCO Dünya Mirası kenti olduğunu ifade ederek, Bergama’nın tarihi özelliklerinin yanı sıra; değerli maden rezervleriyle öne çıktığını vurguladı. Alimoğlu, “Bergama 2022’de 21 milyon dolarlık doğal taş ihraç etti.”

Doğa ve madencilik arasındaki dengeyi toplumsal mutabakat ve bilinçle kurarak ülkemizin yer altı cevherlerini servete dönüştürmeyi hedeflediklerini vurgulayan Lider Alimoğlu, “Çevreci ve teknoloji uygulamalarını aktif olarak kullanarak sürdürülebilir madenciliği gerçekleştirebiliriz. Bunun için tek ihtiyacımız olan ilgili Bakanlıklarımız ve Yerel Yönetimlerimiz, dernek ve odalarımız ile iletişim halinde olmamız. Madencilik sıkı bir şekilde düzenlenir ve titiz izin süreçlerinden geçer. ÇED Yönetmeliği’nde madencilik projeleri, işletilecek sahanın büyüklüğüne ve proje türüne göre Ek-1 ve Ek-2 olarak ikiye ayrılmaktadır. Her iki rapor da ilgili kurumlardan uzmanların katılımıyla sıkı bir kontrolden geçirilerek oluşturulur. Bölge madencilerimiz 2018 yılından itibaren Ek-2 raporu şartlarını yerine getirmelerine rağmen Çevre İl Müdürlüğünün getirdiği zorunluluk nedeniyle Ek-1 raporu için Ankara’ya başvurmak zorunda kalmışlardır. Bölgemizde doğal sit çalışmaları nedeniyle ÇED sürecinde ilk kez Ek-1’e başvuran ve 2018’den bu yana sonuçlanmayan 7 ruhsat olduğunu da biliyoruz. Madencilikte ruhsat başvuruları hızlandırılmalı.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu