Teknoloji

NASA derin uzaydan çok özel bir kargo bekliyor

Sadece iki ayda, NASA’nın OSIRIS-REx’i tarafından toplanan asteroit örneği Dünya’ya inecek . 24 Eylül’de, 60’ların bilimkurgu dizisinden fırlamış gibi görünen bir kapsül, atmosferde uçarak Utah çölüne inecek. Ekip birkaç kez kapsülü geri almak için çalıştı ve geçen hafta tam da kapsülün düşmesi gereken yerde şimdiye kadarki en gerçekçi tam donanımlı provayı yapmayı başardılar.

Bu etkileyici prova, Savunma Bakanlığı’nın Salt Lake City’nin yaklaşık 130 kilometre güneybatısında yer alıyor. Utah’ta Test ve Eğitim gerçekleşti. OSIRIS-REx, örneği içeren kapsülü bırakacak ve farklı bir asteroide, tehlikeliliğiyle ünlü Apophis’e doğru uçmaya devam edecek. Kapsülün yönlendirme sistemi olmaması nedeniyle 58’e 14 kilometrelik eliptik bir alanda bir yere inecek.

Ekip, toprak örnekleri toplama, kapsülü nakliye için hazırlama ve hatta helikopteri kapsülün iade edileceği noktaya uçurma alıştırmaları yaptı. Kapsül bu noktaya ulaştıktan sonra hazırlanacak ve değerli kargosunun analiz edilmeye başlanacağı NASA’nın Johnson Uzay Merkezi’ne götürülecek.

Lockheed Martin’in OSIRIS-REx görev operasyonları yöneticisi Sandy FreudDaha önce yaptığı açıklamada, ” Bilim kutusu burada açılacaktır. Özel temiz odada ve kapalı kutuda açılacaktır.” ve ekledi: “ Örneğin ilk tanıtım Houston’da olacak.

Uzay aracı, biraz toprak toplamak için 20 Ekim 2020’de Asteroid Bennu’nun yüzeyine gerçek anlamda uçtu. Bu görevin amacı en az 60 gram malzeme elde etmekti ancak görev çok başarılıydı. O kadar çok ekipman topladı ki, bazı büyük kayalar örnekleyici kafasını tıkayarak bazı ekipmanların dışarı akmasına neden oldu. Sonuç olarak, Nasa Malzemenin 400 ila 1.000 gram arasında toplandığını tahmin ediyor.

Asteroit Bennu seçildi çünkü Güneş Sisteminin oluşumundan bu yana çok az şeyin değiştiğine inanılıyor. Özelliklerini incelemek, gezegenlerin doğumundan kalan bir zaman kapsülünü açmak üzere olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu