İş

Öğretmenlik okudu ve atanamayınca çilek üreticisi oldu.

Öğretmenlik okudu ve atanamayınca çilek üreticisi oldu.

YOZGAT – Erzurum Atatürk Üniversitesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümü’nden mezun olan Gökhan Öztürk (43), atanamadığı için köyünde 1 dönüm yerine modern sera tesisi kurarak topraksız çilek üretimine başladı.

Yozgat’ın Sorgun ilçesine bağlı Babalı köyünde yaşayan Gökhan Öztürk, büyük bir hevesle okuduğu Erzurum Atatürk Üniversitesi Sosyal Bilgiler Eğitimi Bölümü’nden 2005 yılında mezun oldu. Hayallerinin oluşumunu öğretmenlik için de alan Öztürk, birkaç kez Kamu Personeli Seçme Sınavı’na (KPSS) girdi. Göreve gelmeyince farklı iş alanlarına yönelen Öztürk, son 5 yıldır ailesinin de desteğiyle Babalı köyünde 2,5 dönüm açık alan ve 1 dönüm serada topraksız çilek üretimine başladı.

Öztürk, 5 yıldır kendi imkanlarıyla ürettiği çileği hiçbir takviye yapmadan Yozgat merkez ve ilçeleri başta olmak üzere çevre illere satıyor. Hafta içi serada çileklerin bakımını yapan Öztürk, hafta sonu da tadı ve kokusuyla fark yaratan çileklerin satışını yapıyor. Öztürk bir kilo çileği 40 liradan satışa sunuyor.

Pazar günü yaşamıyoruz

5 yıldır köylerinde çilek ürettiklerini söyleyen Öztürk, “Önce ne yapacağımıza karar veremedik, sonra araştırdık. Baktık 5 yıl önceki şartlarda Yozgat’ta çilek üretimi pek yapılmıyordu. Şu anda 2.5 dönümlük açık alanda çilek üretimi yapıyoruz. 1.6 dönümlük alanda seramız var ve bunun yarısında çilek üretiyoruz. Pazar sıkıntımız yok. Açık tarlamızı satıyoruz. Ürünlerimizi perakende olarak misafirlerimize, ancak şehir dışındaki tüccarlardan toptan olarak satıyoruz.” söz konusu.

Çilek özel bakıma ihtiyaç duyar

Çileğe titizlikle baktığını belirten Öztürk, “Çilek için zaman ayırmak ve işin dışına çıkmamak gerekiyor. Bu bir ek iş değil, asıl işiniz bu olmalı. Ek iş olarak yaparsanız istediğiniz verimi alamazsınız. O yüzden ciddiye alıp ona bakmayı öğrenmeniz gerekiyor. Yaşarken kendinizi bu alanda geliştiriyorsunuz. Araştırmanız, başka şehirlerdeki bu işi yapan üreticilerle konuşmanız gerekiyor. Biz toplayıp satıyoruz.” konuştu

en büyük destekçi aile

Erzurum Atatürk Üniversitesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümü’nden mezun olduğunu söyleyen Öztürk, bu zamana kadar farklı işlerle uğraştığını ancak başka şehirlere gitmek yerine sonunda çilek üretmeye karar verdiklerini ifade etti. Son 5 yıldır çilek yetiştiriciliği ile uğraşan ve en büyük destekçisinin ailesi olduğunu belirten Öztürk, önümüzdeki dönemlerde imkanlar dahilinde bu işi daha da geliştireceğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu