Haber

Polonya, enerji güvenliği için kömür kullanımını savunuyor

Polonya Başbakan Yardımcısı Jacek Sasin, ülkenin güç güvenliği için gerekli adımların atıldığını belirterek, “Enerji güvenliğinin temeli olduğu sürece kömür çıkarmaya uzun yıllar devam edeceğiz.” dedi.

Polonya Radyosu’na konuşan Sasin, Polonya’nın yatırım yapmak için inançlı bir ülke olduğunu söyledi.

Sasin, Güney Kore ve ABD ile yapılan nükleer santral mutabakatlarına değinerek, bu mutabakatların Polonya’nın muteber bir ülke olduğuna örnek teşkil ettiğini vurguladı.

Rusya- Ukrayna Savaşı nedeniyle güç krizi yaşandığına işaret eden Sasin, “Enerji krizi dönemi, devletin piyasa mekanizmalarına müdahale etmesi gerektiği anlamına gelir. Aksi takdirde bireysel tüketiciler ve işletmeler için enerji fiyatı o kadar yükselir ki bu karşılanamaz hale gelir. Bu nedenle gerekli önlemleri aldık.” değerlendirmesinde bulundu.

Sasin, kömürün gereksinim duyulan her yerde bulunmasını sağlamak için adımlar attıklarını vurgulayarak, “Savaşın patlak vermesinden hemen sonra devlete ait şirketler aracılığıyla kömür ithalatını artırmaya başladık. Enerji güvenliğinin temeli olduğu sürece kömür çıkarmaya uzun yıllar devam edeceğiz. Yerel yönetimler de ülkede kömür dağıtım sürecine katkıda bulunuyor. Gerekli adımlar atılıyor.” diye konuştu.

Rusya’dan doğal gaz alımını tamamen durduran Polonya’nın güç sepetinde kömür değerli yer tutuyor.

İklim maksatlarına uygun adım atmamakla suçlanan Polonyalı yetkililer, kriz devrinde emisyon tasalarının ertelenmesi gerektiğini ve gayelere sadık olduklarını savunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu