Ekonomi

Rusya: Tahıl anlaşmasının uzatılması pek mümkün değil

Peskov, başkent Moskova’da güncel konulara ilişkin gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Türkiye, Ukrayna, Rusya ve Birleşmiş Milletler (BM) arasında 22 Temmuz’da İstanbul’da imzalanan Tahıl Koridoru Anlaşması’nın uzatılmasının mümkün olup olmadığı sorusuna Peskov, anlaşmanın söz konusu kısmının Rus tarım ürünlerinin sevkiyatına ilişkin olduğunu belirtti. ve gübre uygulanmadı.

“Anlaşma tam süre değil 60 gün uzatıldı çünkü bu anlaşmanın yarısı hayata geçirilmedi ve bugün de uygulanmıyor. BM temsilcilerinin bu konuda girişimlerde bulunduğunu biliyoruz ama anlaşmanın ikinci kısmı hala uygulanmadı. Hiçbir anlaşma tek ayak üzerinde duramaz, iki ayak üzerinde durmalıdır. Bu açıdan mevcut durum (sözleşmenin uzatılması) pek olası değil.” dedi.

Rusya: ABD tüm yükümlülüklerini yerine getirmeli

Peskov, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) toplantısına katılmak üzere Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov başkanlığındaki Rus heyetine ABD’nin vize vermediğine işaret ederek, “Bunu olumsuz karşılıyoruz. BM Genel Merkezinin bulunduğu ABD. bulunan, üzerine düşen tüm yükümlülükleri yerine getirmek zorundadır.” dedi.

ABD’nin diğer ülkelerdeki biyolojik laboratuvarlarla ilgili eylemleri olduğu iddiasını değerlendiren Peskov, “ABD’nin bu yasadışı faaliyetine kamuoyunun dikkatini çekmek için elimizden geleni yapmalıyız.” sözünü kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu