Haber

Sahte mahkeme kararı üreten suç örgütüne operasyon

Optik cihazlarla üretilen sahte mahkeme kararlarını, haklarında haber çıkmaması için aralarında ünlü isimler ve hata örgütünün başı da bulunan kişilere satan şebeke çöktü. Dolandırıcıların yakalanması için İstanbul merkezli 6 ilde yeni operasyon başlatıldı.

Edinilen bilgiye göre, 4 Şubat 2022’de bazı kişiler hakkında geçersiz mahkeme kararlarının satıldığı hata ağına 4 Şubat 2022’de bir operasyon düzenlendi. Aralarında kendisinin de bulunduğu çok sayıda şüpheli var. yakalanarak hakim karşısına çıkarıldılar.

Sahte mahkeme kararı üreten dolandırıcıların soruşturmasında ikinci dalga operasyon için düğmeye basıldı.

Haklarında haber çıkmaması için basın kuruluşlarına gönderdikleri sahte mahkeme kararlarıyla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında harekete geçen İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlar Şubesi ekiplerine, sahte mahkeme kararları verildiği bilgisi verildi. Sulh Ceza Hakimlikleri adına bazı haber linklerinin yayından kaldırılması amacıyla. Gelen ihbarlar üzerine çalışmalarını derinleştiren polis, ulusal yayın organlarına gönderilen erişime itiraz taleplerinin optik cihazlarla hazırlanmış sahte belgeler olduğunu belirledi. Şebekenin aralarında ulusal ve uluslararası medya organlarının da bulunduğu birçok haber sitesine gönderdiği ‘erişim engeli’ kararlarının geçersiz olduğu ortaya çıktı.

Bu bilgiler doğrultusunda 27 şüpheli teknik ve fiziki takibe alınarak detaylı incelemeye alındı. Farklı operatörler üzerinden avukatlar adına basına geçersiz e-postalar gönderen 16 ay önce ağın başkanı Uğur Y. ve İlknur Ö.’nün de aralarında bulunduğu çok sayıda şebeke üyesi yakalandı. O sırada ele geçirilen dijital materyaller, uzman ekipler tarafından çok yönlü incelendi. Şebekenin e-posta gönderdiği veya sahte mahkeme kararı aldığı yayın organlarıyla temasa geçen Mali Suçlarla Mücadele Dairesi, sahte mahkeme kararlarını karşılaştırdı. Sözde mahkeme kararlarının sahte olduğu ortaya çıktı. Şebeke lideri Uğur Y.’nin geçersiz mahkeme kararlarını aralarında ünlü isimler ve hata örgütü başkanının da bulunduğu 12 kişiye para karşılığında sattığı ve aracılık yaptığı belirlendi. Güvenlik güçlerinin yaptığı tespitler sonucunda bu sabah İstanbul, Ankara, Ordu, Düzce, Sakarya ve Tekirdağ’da “Resmi Belgede Sahtecilik” ve “Elektronik Belgelere Muhalefet” suçları kapsamında eş zamanlı operasyon düzenlendi. İletişim Yasası”. Baskınlarda 7 şebeke üyesi yakalanarak gözaltına alındı. Operasyonda çok sayıda sahte belge ele geçirilirken, firar eden 5 kişinin yakalanması için çalışmaların sürdürüldüğü belirtildi. Gözaltına alınan zanlılar sorgulanmak üzere polis merkezine götürüldü. Zanlıların emniyetteki ihbar süreçleri önümüzdeki saatlerde başlayacak. – İSTANBUL

niksarajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu