Haber

Sırbistan, Bosna-Hersek ile siyasi diyalog ve karşılıklı güven geliştirmek istiyor

Sırbistan Dışişleri Bakanı Ivica Daciç, Bosna-Hersek ile siyasi diyalog ve karşılıklı güven geliştirmek istediklerini söyledi.

Daciç, Sırbistan’ın başkenti Belgrad’ı ziyaret eden Bosna-Hersek Dışişleri Bakanı Elmedin Konakovic ile basın toplantısı düzenledi.

Daciç, her iki tarafın da Bosna-Hersek’le mevcut sorunları çözmek için istekli olması gerektiğine işaret ederek, “Sırbistan, Bosna-Hersek’te her zaman barış ve istikrarı savunmuştur. Bosna-Hersek’te de büyük bir Sırp nüfus yaşıyor.” söz konusu.

Daciç, Türkiye’nin desteğiyle yürütülen Belgrad-Saraybosna Otoyolu Projesi’nin hayati değer taşıdığını belirterek, ortak çıkarlar doğrultusunda daha çok çalışma yapılması gerektiğini vurguladı.

Daciç, ikili ilişkilerin güçlendirilmesi için de çalışacaklarını belirterek, “Bosna-Hersek ile siyasi diyalog ve karşılıklı güven duygusu geliştirmek istiyoruz.” dedi.

Bölgedeki “donmuş çatışmaların” kimseye faydası olmadığını söyleyen Bakan Konakoviç, “Bosna Hersek’teki gençlerin çoğu siyasi çatışmalar nedeniyle ülkeden göç ediyor. Buna artık bir çözüm bulunması gerektiğine inanıyorum. ” söz konusu.

Batı Balkan varyetesine giden Konakoviç, Belgrad temasları kapsamında Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ve Başbakan Ana Brnabic ile bir araya geldi.

sebinkarahisar-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu