Haber

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda AKP ve HEDEP Milletvekilleri arasında tartışma

Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bütçe görüşmeleri sırasında AKP ve HEDEP milletvekilleri arasında tartışma çıktı. HEDEP Kümelenme Başkanvekili Saruhan Oluç’un 2024 bütçesine ilişkin “militarist, savaş bütçesi” açıklamasına yanıt veren AKP Denizli Milletvekili Nilgün Ök, “Bunu söyleme acınız aslında bundan kaynaklanıyor; madem eskisi gibi kandıramazsınız, müdahale edemezsiniz, evet kızlara zarar veriyorsun.” “Çünkü onu dağa çıkaramadın” cevabını verince tartışma çıktı. HEDEP Kars Milletvekili Gülüstan Kılıç Koçyiğit, Ök’ün sözlerine, “Kızları DAİŞ’e teslim ediyorsunuz. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanınız onları alıp DAİŞ’e teslim etti.” Tartışmaya diğer milletvekilleri de katıldı. AKP İzmir Milletvekili Yaşar Kırkpınar, HEDEP’li Koçyiğit’in “Kim kimi dağlara kaçırıyor?” açıklamasına “Sen onu kaçırdın” diye yanıt verdi. İki kadın milletvekili arasında çıkan tartışmaya Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Muş müdahale ederek komitede yükselen gerilimi azalttı.

2024 Bütçe Kanun Teklifinin TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülmesi sırasında AKP ve HEDEP milletvekilleri arasında tartışma çıktı.

HEDEP Kümelenme Başkanvekili Saruhan Oluç’un 2024 bütçesine ilişkin “militarist, savaş bütçesi” açıklamasına yanıt veren AKP Denizli Milletvekili Nilgün Ök, “Bunu söyleme acınız aslında bundan kaynaklanıyor; madem eskisi gibi kandıramazsınız, müdahale edemezsiniz, evet kızlara zarar veriyorsun.” “Çünkü onu dağa çıkaramadın” cevabını verince tartışma çıktı. HEDEP Kars Milletvekili Gülüstan Kılıç Koçyiğit, Ök’ün sözlerine, “Kızları DAİŞ’e teslim ediyorsunuz. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanınız onları alıp DAİŞ’e teslim etti.” İki milletvekili arasında yaşanan gerginlik daha sonra parmak arası tartışmaya dönüştü. AKP’li Ök, Koçyiğit’e “Parmağını indir, bir kere otur” dedi. Tartışmaya diğer milletvekilleri de katıldı. AKP İzmir Milletvekili Yaşar Kırkpınar, HEDEP’li Koçyiğit’in “Kim kimi dağlara kaçırıyor?” sorusuna “Sen onu kaçırdın” diye yanıt verdi. Komite Başkanı Mehmet Muş devreye girerek komitede yükselen gerilimi azalttı.

Resim: Arşiv

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu