Haber

Ulaş Karasu’dan RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’e: “Önümüzdeki Dönemde Milletvekilliğine Hazırlanıyor Sanırım. RTÜK’te Yaptığınız Hukuksuz İşlere…

CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, Radyo ve Televizyon Üst Konseyi (RTÜK) Lideri Ebubekir Şahin’e yönelik; “Sayın Şahin, önümüzdeki dönemde milletvekilliğine hazırlanıyor sanırım, kulağımıza böyle duyumlar geliyor. Sayın Şahin, RTÜK’te yaptığınız hukuksuz işlere dokunulmazlık zırhı arıyorsanız gayretiniz boşunadır. Bu sansür devrinin muhakemesi elbette yapılacaktır” dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Kültür ve Turizm Bakanlığı bütçe görüşmelerinde konuşan CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’in önümüzdeki periyot milletvekili adayı olacağını sav etti. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Kültür ve Turizm Bakanlığı bütçesi görüşmelerinde Ulaş Karasu, RTÜK’ün televizyon kanallarına kestiği cezaları kıymetlendirdi.

RTÜK’ün, 1 Ocak-15 Eylül 2022 tarihleri arasında Halk TV, Tele 1, KRT, Fox TV ve Flash Haber’e 38 başka ceza ve 11,5 milyon TL para cezası kestiğini belirten Karasu, “Sayın Ebubekir Şahin’in başında bulunduğu kurum muhalif medyaya düşman gibi davranmaktadır. Yandaş kanallarda ölüm listesi açıklayanlara karşı ‘Büyütülecek bir şey değil’ diyen, muhalefete, muhalefet liderlerine küfre varan hakaret edenlere karşı üç maymunu oynayanlar sıra muhalif kanallara geldiğinde cezaları üst sınırdan kesmeye çok meraklılar” dedi.

Karasu, kelamlarına şöyle devam etti:

“HALK TV’YE, TELE 1’E CEZAİ İŞLEM UYGULAMAYAN, RAPOR YAZMAYAN UZMAN YARDIMCILARI VE UZMANLAR ORADA BARINDIRILMIYOR”

“RTÜK’te Halk TV’ye, Tele 1’e cezai işlem uygulamayan, rapor yazmayan uzman yardımcıları ve uzmanlar orada barındırılmıyor. Kim çatlak ses çıkarırsa Strateji Daire Başkanlığı’na sürülüyor, daha da ileri giderse Diyarbakır’daki Bölge Müdürlüğü’ne sürülmekle tehdit ediliyor. Bugün RTÜK’ün Strateji Dairesi boyun eğmemiş memurlarla dolu, deneyimli, yetenekli, hakkaniyetli insanları yalnızca sizin istediklerinizi yapmıyorlar diye pasifize ettiniz, meslekten soğuttunuz. Bu memurların meslek hayatlarında yaşadıkları mağduriyetin vebali sizin boynunuzadır.

“YAPTIĞINIZ HUKUKSUZ İŞLERE DOKUNULMAZLIK ZIRHI ARIYORSANIZ ÇABANIZ BOŞUNADIR, BAŞTAN SÖYLEYELİM. BU SANSÜR DÖNEMİN MUHAKEMESİ ELBET YAPILACAKTIR”

Sayın Şahin, önümüzdeki devirde milletvekilliğine hazırlanıyor sanırım, kulağımıza bu türlü duyumlar geliyor. Buna bizim hiçbir itirazımız olmaz, bu türlü bir talebi varsa siyaset bir er meydanıdır, hakem de millettir. Kendisine bir sonraki devirde muhalefet sıralarında muvaffakiyetler diliyorum. Lakin şunu söz etmeden geçemeyeceğim. Sayın Şahin, RTÜK’te yaptığınız hukuksuz işlere dokunulmazlık zırhı arıyorsanız uğraşınız boşunadır, baştan söyleyelim. Bu sansür devrin muhakemesi şüphesiz yapılacaktır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu