Yaşam

Yazar Ali Bayam için iyi bir yazar olmak için iyi bir okuyucu olmanın gerekliliği

Sosyal medyada ‘Gregorsamsamsi’ takma adıyla tanınan yazar Ali Bayam, son dönemlerin en çok okunan zamanları arasında yer alan ilk eseri Eve Dönen Adam hakkında açıklamalarda bulundu.

Okuma alışkanlığının ve ilme ilginin değerinden bahseden Ali Bayam, kitabından bahsetti. Bayan.; yazar-okuyucu ortadaki bağın değerinden bahsetmiş.

Yazarın açıklamalarından bazı sorular ve cevaplar…

EdebiyatDünyaya giriş serüveninizden bahsedecek olursak ne diyelim?

ister misiniz?

“Hayatımda bu yönde ilerlememi sağlayacak bir karar verdiğim bir hikaye yok. Aslında geriye dönüp baktığımda öyle bir karar verip kalemi elime almadığımı görüyorum. sonuç bir aşk evet aşk diyorum çünkü okumayı çok severdim hala da severim hep bu örneği veririm takvim yaprağından ansiklopediye… okurum okunmalı bence. biraz da bilgi ve öğrenme hevesimden kaynaklanıyor.Eğitimimi bu alanda tamamlamış olmamın da etkisi büyük.Türk Dili ve Edebiyatı mezunuyum.Lisans eğitimimi yüksek derece ile tamamladığımı söyleyebilirim. .Yeterince entelektüel bilgiye sahip olduğunuzda, bu bilgiyi duygusal bir üslupla harmanlayabilirseniz, dile hakimiyetinizin sizi çok acıktırdığını ve büyük ölçüde doyurduğunu düşünüyorum.Lisans dönemlerinde topluluklar yönetirdim, büyük şair Biz yazar ve yazarları okulumuzda ağırlar, söyleşiler yapar, ve onlarla imza seansları düzenleyin. Şu anda içinden geçtiğim bu süreç o zamanlar hayalimdi. Düzgün bir yazar olmak ve bu işi hakkıyla yapabilmek hep hayalimdi diyebilirim…”dedim.

Peki ya Gregorsamsamsi adıyla sosyal medyadaki varlığınız ve ilk kitabınız Home Returns Man Always’in yayımlanmasıyla ortaya çıkışınız… Düşününce biraz acı verici geliyor, bu süreçte neler yaşadınız?

“Dediğiniz gibi çok sancılı ve aynı zamanda çok lezzetli bir süreçti. İlk başlarda sosyal medya hesaplarımı yazıyordum, sadece twitter’dan bile… Gerçi benim hayalim kitap yayınlayıp ünlü olmaktı. yazar benimde kısa vadede öyle bir şey vardı aklımda fikir yoktu her insan gibi ben de fikir duygu duygularımı paylaşmak isterdim ama yazdıkça beğenildi daha çok beğendim , insanlara ulaşma fırsatım arttı.Birden fazla kez bu sözün kime ait olduğu yazımın kaynağına soruldu.Kendimle ilgili dediğim için takipçi sayısı arttı.Sonra insanlar Instagram hesabımı sormaya başladı. o zamanlar olmayan hesap.Çünkü benim sosyal medyadaki amacım sadece yazmaktı.Arz-talep durumu ortaya çıktı ve ben de o mecrada bulundum, yazdıklarımın görsellerini paylaşmaya başladım.”

Kitapla ilgili bir soru var mı?

Ondan sonra kitabınız var mı diye sormaya başladılar, defalarca yazmanız tavsiyesi aldım. Kitabım çıkana kadar ismimi ve imajımı bilen takipçim olmadı. Bunun tadı çok farklıydı çünkü dış görünüşün her şey olduğu bu tüketim çağında biz sadece fikirlerimizle var olmayı başardık. Bu aynı zamanda eski çağlarda edebiyat dünyasında kullanılan bir tekniktir. Ortaya çıkma süreci, elbette, biraz içsel bir meydan okumaydı. Zaten yıllardır sizi takip eden, okuyan, destekleyen bir kitle ve geniş bir kitle var. Onlarla tanışmak ve fikirlerini almak çok heyecan vericiydi. Sosyal medyada düzenli olarak canlı yayınlar yapıyoruz, uzun zamandır adımı bilmelerine rağmen bana hala Ali demiyorlar. Ben onlar için Gregor’um… Broşürler ona hâlâ Gregor diyor. Bunu yapabilmek benim için harika bir duygu…”

Peki insan neden hep evine döner?

“Çünkü mesken sizi göğsüne bastırır. Sokağın kalabalığından, dış dünyanın kabalığından uzaklaştırır, şefkat gösterir. Bütün bir günün ardından her insan mutlaka o şefkate ve sakinliğe ihtiyaç duyar. burada tam bir öz-şefkat, kendi göğüs kafesi… İnsan her günün sonunda kendine dönebilmeli.”

cukurca-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu