Ekonomi

Yıllık gelir vergisi beyannamesi dönemi başladı

Gelir Yönetimi Başkanlığı’nın (GİB) internet sitesinde duyuru yapıldı.

Yıllık gelir vergisi beyannamesi dönemi başladı ve 31 Mart’a kadar beyan edilecek.

Yıllık gelir vergisi beyannamesi; ticari kazanç, zirai menfaat, serbest meslek menfaati, fiyat geliri, gayrimenkul sermaye geliri (kira geliri), menkul değer sermaye geliri ve diğer menfaat ve gelirler (değer artış kazancı ve arızi kazançlar) için verilecektir. 2022’deki kişiler. .

Deprem bölgesindeki mükelleflerin beyannamelerini vermeleri için son tarih 15 Ağustos’a kadar.

Ancak, deprem nedeniyle mücbir sebep ilan edilen yerlerdeki mükellefler 15 Ağustos 2023 tarihine kadar beyanda bulunabilecek.

Depremzedelerin beyanlarına göre tahakkuk ettirilecek vergiler 31 Ağustos 2023 tarihine kadar ödenebilecek.

Mücbir sebep kapsamına giren mükellefler bu tarihlerden önce beyannamelerini vererek ödeme yapabilecekler.

Ticari, zirai ve mesleki faaliyette bulunanların beyanları elektronik ortamda yapılır.

Ticari, zirai ve mesleki faaliyetleri nedeniyle fiilen vergilendirilen gelir vergisi mükellefleri, yıllık gelir vergisi beyannamelerini elektronik ortamda vereceklerdir.

Mükelleflerin maaş geliri, kira geliri, menkul kıymet geliri dairelerine gitmesine gerek yok

Geliri sadece fiyat geliri, kira geliri, menkul sermaye iratları veya diğer faiz ve gelirlerden bir veya birkaçından oluşan mükellefler, kendileri için önceden hazırlanan Hazır Beyanname Sistemi ile yıllık gelir vergisi beyannamelerini vergi dairesine gitmeden verebilecekler. .

Gelir vergisi 2023 yılı Mart ve Temmuz aylarında iki eşit taksitte ödenecektir.

2022 yılında elde edilen gelirler için verilecek yıllık gelir vergisi beyannamelerinde tahakkuk eden gelir vergisi, 2023 yılının Mart ve Temmuz aylarında olmak üzere iki eşit taksitte ödenecektir. Damga vergisi ile birlikte ilk taksitin 31 Mart ve ikincisi 31 Temmuz’a kadar.

Ödeme noktaları ve formları

Mükellefler, vergilerini İnteraktif Vergi Dairesi ve GİB taşınabilir uygulaması üzerinden, anlaşmalı bankaların kredi kartlarından ve anlaşmalı bankaların banka kartları veya banka hesaplarından, yurt dışında faaliyet gösteren bankaların kredi kartlarından, borç, borç ödemesi yapabilirler. kartlar ve diğer ödeme yöntemleri, anlaşmalı bankaların şubelerinden, alternatif ödeme kanallarından (internet bankacılığı). , telefon bankacılığı, mobil bankacılık), PTT işyerleri, tüm vergi daireleri.

Hazır Beyan Sistemi’ne GİB’in internet sitesi (www.gib.gov.tr) üzerinden 7 gün 24 saat erişilebilir.

uluborlu-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu