Haber

Abdulhamid Han Sondaj Gemisi Akseki-1 Kuyusunda sondaja başladı

Türkiye’nin son yıllarda sahada önemini hissettirdiği alanlardan biri de elbette derin denizlerde arama-keşif ve üretim faaliyetleridir.

Kendi sismik arama-keşif ve sondaj gemileriyle Mavi Vatan’ın dört bir yanını tarayan Türkiye, bu alandaki bilgi ve tecrübesiyle daha iyi bir noktaya gelmeyi hedefliyor.

Ülkemizin dış ticaret açığının en değerli kalemini oluşturan güç alanında atılacak adımlar aslında Türkiye’nin sadece bugününü değil, gelecek onyıllarını da doğrudan etkilemektedir.

Devlet işe çok değer veriyor

Karbonsuz ekonomiye geçiş planlarının yanı sıra fosil yakıtların öngörülebilir bir süre boyunca ekonomimiz için taşıyacağı değer de Ankara’nın radarında.

Bu kapsamda arama ve tarama faaliyetleri devam etmektedir.

TPAO, Abdulhamid Han Sondaj Gemisi’nin Akseki-1 Kuyusunda sondaja başlayacağını bildirdi.

“Akseki-1 Kuyusunda Sondaj Başlıyor”

TPAO’nun Twitter hesabından yapılan paylaşımda şu ifadelere yer verildi:

Enerji filomuzun en güçlü üyesi Abdülhamid Han, Akseki-1’de. Abdülhamid Han Sondaj Gemisi, Akdeniz’deki yeni amacı olan Akseki-1 kuyusunda sondaja başlıyor.

Paylaşımda ayrıca Mavi Vatan’da doğalgaz arama çalışmalarının hız kesmeden devam ettiği vurgulandı.

İki kuyu açmıştı.

Türkiye’nin son yıllarda güç filosuna kattığı sondaj gemilerinin en güçlüsü olan Abdülhamid Han Sondaj Gemisi, daha önce Akdeniz’de Yörükler-1 ve Taşucu-1 kuyularında sondaj faaliyetleri yürütmüştü.

Mavi Vatan’daki filonun en güçlüsü

Söz konusu sondaj gemisi, teknik donanımı ve fiziki özellikleri ile, “Mavi Vatan”senin filon “en güçlü”olarak hareket edecek

Yedinci nesil olmasının yanı sıra 238 metrelik uzunluğu, 42 metrelik genişliği ve çift güvenlik sistemiyle öne çıkan gemi, hidrokarbon arama çalışmalarını güçlendirecek.

12.200 metreye kadar sondaj yapabilme

Gemi, çift taret ve 200 kişilik mürettebat kapasitesi ile verimli bir konumlandırma sistemine sahiptir.

Abdülhamid Han, 12 bin 200 metreye kadar sondaj yapabilme kabiliyeti ile masmavi sularda aktif araştırmalar yapılmasında değerli bir rol oynayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu