Haber

Balat Satranç Evi kapılarını açtı

Nilüfer Belediyesi’nin hayırsever iş insanı Şevket İlhan’ın takviyeleriyle hayata geçirdiği Balat Satranç Meskeni, merasimle açıldı. Nilüfer Belediye Lideri Turgay Fazilet, çocukların zihinsel gelişimine kıymetli katkı sağlayacak tesisin, Türkiye Satranç Federasyonu iş birliğiyle değerli tertiplere konut sahipliği yapacağını söyledi.

Nilüfer Belediyesi, spor alanında hayata geçirdiği pahalı projelerine bir yenisini daha ekledi. Hayırsever iş insanı Şevket İlhan’ın takviyeleriyle hayata geçirilen Balat Satranç Meskeni, düzenlenen merasimle açıldı. Açılışa Nilüfer Belediye Lideri Turgay Fazilet, eşi Zeynep Terzioğlu Fazilet, evvelki periyot Nilüfer Belediye Lideri ve Bursa Büyükşehir Belediye Lider Adayı Mustafa Bozbey, Nilüfer Belediyespor Kulübü Lideri Tamer İşler ve vatandaşlar katıldı.

Açılış merasiminde konuşan Nilüfer Belediye Lideri Turgay Fazilet, çocukların hayatına kültür-sanat ve sporu yerleştirmek için farklı alanlar oluşturmanın memnunluğunu yaşadıklarını belirtti. Hayırsever iş insanı Şevket İlhan’a da takviyelerinden ötürü teşekkür eden Fazilet, “Bugün en yaygın zeka oyunlarından biri olan satrancın, çocukların zihinsel gelişimine kıymetli katkısı olduğunu biliyoruz. Beşere tahlil ve öngörü yeteneği kazandıran bu sporu Nilüfer’de yaygınlaştırmak istiyoruz. Geçtiğimiz yıl 12 yaş altı satranç turnuvası yaptığımızda gördük ki iştirak epeyce yüksek. Bu spora ilgi var ve bu ilgiye karşılık vererek, bu sporun icra alanlarını genişletmek için, ülkede örneği az olan bir modeli Nilüfer’de hayata geçirmeye karar verdik. Bugün Nilüfer’e kazandırdığımız Satranç Konutu bu uğraşın ürünüdür” dedi.

Projenin yapılmasında bölge halkının talebinin de tesirli olduğuna dikkati çeken Lider Fazilet, “Balat Satranç Evi, 110 kişi kapasiteli turnuva alanı, grup ve birebir çalışmalar için düzenlenmiş derslikleri, bahçesi, kafeteryası ile kente spor anlamında katkı sağlayacak bir aktivite alanıdır. Burada çocuklara ve gençlere yönelik ücretli eğitimler yapılabileceği gibi, aynı zamanda burası tüm vatandaşlarımızın ücretsiz faydalanabileceği satranç oynayabilecekleri sosyal bir alan olacaktır” dedi.

Balat Satranç Evi’nin işletmesinin Nilüfer Belediyespor Kulübü tarafından gerçekleştirileceğini söyleyen Lider Fazilet, satranç meskeninin uzman eğitmen takımı ile kısa vakitte eğitim çalışmalarına başlayacağını ve Türkiye Satranç Federasyonu iş birliğiyle kıymetli tertiplere konut sahipliği yapacağını belirtti.

Balat’a bu satranç konutunu kazandırırken vatandaşların talebini dikkate alarak hayata geçirdiklerini söyleyen Lider Turgay Fazilet, “Burası birlikte yönetim anlayışının da güzel bir örneğidir” dedi..

Önceki periyot Nilüfer Belediye Lideri ve Bursa Büyükşehir Belediye Lider Adayı Mustafa Bozbey de yaptığı konuşmada satrancın ehemmiyetine değindi. Ailelerden tesise sahip çıkmaları davetinde bulunan Mustafa Bozbey, “Bu tür tesisler sosyallik ve özellikle çocuklarımızın zihinsel gelişimi açısından çok önemli. Uzman kişilerin yer alacağı tesisten çocuklarımızın en iyi şekilde faydalanacağını umuyorum. Emeği geçen katkı sunan herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Açılış merasiminde konuşan Balat Muhtarı Ersin Yetik de, projenin bölgelerine bedel kattığını belirterek, Lider Turgay Fazilet ve emeği geçenlere teşekkür etti.

İş insanı Şevket İlhan da açılışta yaptığı konuşmada projeye katkı sunduğu için memnun olduğunu tabir ederek, tesisin iyi olmasını diledi.

Açılış konuşmaların akabinde Lider Turgay Fazilet, iş insanı Şevket İlhan’a katkılarından ötürü teşekkür plaketi verdi. Lider Fazilet ve beraberindekiler daha sonra Balat Satranç Evi’nin açılışını gerçekleştirdi. Açılışın akabinde Büyük Usta (Grand Master) Batuhan Daştan, UKD puanı 1500’ün üzerindeki 15 atletle simültane satranç gösterisi yaptı.

Balat Satranç Meskeni, açılışın çabucak akabinde birinci aktifliğine de mesken sahipliği yaptı. Balat Satranç Evi’nde 50 satranç atletinin iştirakiyle Yıldırım Satranç Turnuvası düzenlendi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu