Haber

Kılık değiştirerek bayanlar kategorisinde yarıştı: ‘Ülkede bir ilk’

Doğu Afrika ülkesi Kenya’da düzenlenen Kenya Açık Satranç Turnuvası’nda 25 yaşındaki satranç oyuncusu Stanley Omondi, bayanlar kategorisinde çarşaf ve gözlüklerle mücadele etti. Millicent Awour adıyla kayıt olan oyuncu, turnuva organizatörlerinin durumdan şüphelenmesi üzerine yakalandı.

BBC muhabiri Celestine Karoney’nin haberine göre Omondi, olaydan sonra yazdığı özür mektubunda “ekonomik ihtiyaçları” olduğunu ve eyleminin “tüm sonuçlarını kabul etmeye hazır” olduğunu söyledi. Bahse ilişkin açıklama yapan Kenya Satranç Derneği Başkanı Bernard Wanjala, Omondi’nin ‘yıllarca’ turnuvadan men edilebileceğini ancak tamamen men edilmesinin de söz konusu olmadığını belirtti.

“AYAKKABILARI VE KONUŞMASI KENDİNİ ETKİLENDİRDİ”

BBC’ye konuşan Wanjala, “İlk başta şüphelenmedik çünkü çarşaf giymek normal. Ancak daha sonra onun çok güçlü rakiplere karşı kazandığını gördük. Daha önce hiç turnuvada yarışmamış biri için bu pek olası değildi.” .

Wanjala, Omondi’nin ayakkabılarının ve hiç konuşmamasının şüpheleri artırdığını söyledi.

‘KENYA’DA BİR İLK’

Oyuncunun tüm çekincelerine rağmen oynamasına izin verdiklerini belirten Wanjala, çok zor bir maçı kazandıktan sonra kendisini aradıklarını ve hiç şaşırmadığını söyledi. Wanjala bir erkek olduğunu kabul etti. Yaşananlardan dolayı pişmanlık duyduğunu, özür dilediğini ve ekonomik sorunları olduğunu söyleyerek turnuvayı kazanırsa bu sorunları aşabileceğini düşündüğünü ifade etti.

Geçen hafta Kenya’nın başkenti Nairobi’de düzenlenen ve 22 ülkeden 400 oyuncunun katıldığı Kenya Açık Satranç Turnuvasında bayanlar kategorisinin birincisine 3 bin dolar ödül verildi. Tanınmış bir satranç oyuncusu olan Omondi, ‘kadınlarla rekabet ederse kazanma şansının daha yüksek olacağını düşünerek’ bu kategoride yarıştı.

Ülkede daha önce böyle bir olayın yaşanmadığını ifade eden Kenya Satranç Federasyonu, konuyu disiplin kuruluna havale etti. Omondi’nin belgeleri de aynı zamanda uluslararası federasyona gönderilecek. (DIŞ HABERLER)

bigadichaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu