Teknoloji

Perseverance ilk yedek numune tüpünü Mars yüzeyine düşürmeyi başardı.

NASA’nın Perseverance gezgini, görevinin ilk bölümünde Mars yüzeyinden toplanan örnekleri içeren ilk yedek tüpü düşürdü.Bu kutular 2033 yılında piyasaya sürülecek. Mars Numune Dönüş göreviÖrnekler tarafından Dünya’ya geri taşınacak Mükemmel robot kaşiflerimizin yapamayacağı şekillerde analiz edilecek.

Perseverance, tüplerin bir kısmını doğrudan iniş aracına teslim edecek, ancak yedek bir plan olarak, Mars’ta belirli noktalarda bazı yedek parçalar bırakılıyor. Bu örnekler, tasarım ve kapsam açısından bu görev sırasında ilk kez test edilen Ingenuity’ye benzer iki yeni Mars helikopteri tarafından toplanacak. Ingenuity beklentileri aştı ve Perseverance için tam teşekküllü bir uçuş arkadaşı oldu.

Uçan araçlar bir seferde yalnızca bir numune alabildiğinden, numuneler oldukça düz ve taşsız bir iniş alanına yerleştirilmelidir. Gezici, önümüzdeki birkaç hafta boyunca şimdiye kadar toplanan 17 örnekten birkaçını daha düşürmeye devam edecek. İlk örnek bir tebeşir modülünden daha büyük değildi ve 31 Ocak 2022’de Mars’ın Jezero Krateri’nin “Güney Séítah” bölgesindeki gayri resmi olarak “Malay” olarak adlandırılan magmatik bir kayadan alındı.

Numuneler Perseverance’ın göbeğinden düşürülür ve daha sonra kabı yerde düz tutmak ve tekerleklerin yolunda dönmediğinden emin olmak için bir robotik kol kullanılır. İlk örneğin serbest bırakılması, herhangi bir ek müdahale olmaksızın harika bir şekilde tamamlandı.

Perseverance’ın Jet Tahrik Laboratuvarı için proje müdür yardımcısı Rick Welchyaptığı açıklamada, “ İlk numuneyi yerde görmek, 1 Ocak’ta sona eren ana görev süremiz için mükemmel bir kilometre taşını işaret ediyor.” söz konusu.

Perseverance’ın birincil görevi, Kızıl Gezegende tam bir Mars yılının (687 gün) ardından 6 Ocak’ta sona eriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu